Téma dne

Distanční výuka v MŠ

Distanční výuka v mateřské škole. Aktuální téma, které budí divoké diskuze, protichůdné emoce a někdy i paniku. Pojďme se na to podívat jednoduše, hravě a hlavně v klidu 🙂

 

Učíte ve školce a máte za úkol připravit pro děti výuku na dálku?

Nikdy dřív jste to nedělala?

Jste zvyklá na přímý kontakt s dětmi?

Nekamarádíte se s technikou?

Máte pocit, že to nezvládnete?

 

Nádech, výdech. Jdeme na to. Ono je to jednodušší než to vypadá, uvidíte 😉

 

Otázky a odpovědi

1.Pro koho je distanční výuka v MŠ povinná?

Pouze pro předškoláky. Takže nebojte, určitě není nutné vytvářet výchovně vzdělávací online program pro tříleté děti.

2. Jak často a kolik toho musím tvořit?

Nikde není stanoven žádný povinný rozsah ani časové vymezení distanční výuky. Takže záleží na tom, jak se domluvíte ve vaší školce.

3. Kde si mám chystat přípravu pro distanční výuku?

Opět záleží na tom, jak se domluvíte s vaším vedením. Výhodou tvoření příprav pro výuku ve školce je materiální zázemí (hračky, didaktické pomůcky, ale i tiskárna, případně počítač).

Na druhou stranu, jde to i z domu. Děti aspoň uvidí, že nebydlíte ve školce 🙂

 

A teď ty konkrétní tipy pro distanční výuku

Možná jste v předchozím odstavci zahlédli slovní spojení točení videí. A už si říkáte: „Tohle nedám.” Nemusíte. Je více možností, ale i ta videa vám představím tak, že to třeba zkusíte.

 

#1 Točení videí

Já vím 🙂 Ale důvody pro: děti vás chtějí vidět. Jsou na vás zvyklé. Vždyť s vámi běžně trávily (pomalu) víc času než s rodiči. A stačí to opravdu úplně jednoduše.

 

  • Krátký pozdrav. Natočte na mobil krátký pozdrav pro děti. Řekněte jim, že se těšíte, až je uvidíte. Povězte jim, co děláte vy. Pár vět, váš úsměv, odeslat a hotovo. Uvidíte kolik radosti rozdáte.

 

  • Živé vysílání. Tady se doporučuje rozdělit děti na menší skupinky,  abyste se všichni na obrazovce viděli a slyšeli. Není potřeba nic složitého vymýšlet. Víme, jak jsou předškoláci upovídaní 🙂 Určitě vám moc rádi sdělí svoje zážitky a ještě budou nadšení, že jim volala JEJICH PANÍ UČITELKA! Můžete si taky zazpívat, říct básničky, přečíst krátkou pohádku, ukazovat obrázky…

 

  • Předtočený program. Toto už je tzv. vyšší level. Chce to trochu přípravy a stabilizovat mobil/počítač/kameru na nahrávání. Můžete se pustit do hraní pohádky, cvičení nebo kreativního tvoření. Sice mi to přijde (zbytečně) složité, ale ne nemožné.

 

#2 Posílání emailů s nápady na aktivity
  • Pracovní listy. Rodiče si je stáhnou, vytisknou a děti vyplňují. Pracovní listy určitě nejsou jedinou spásnou možností, ale děti to většinou baví a zabaví. A to ocení hlavně rodiče 🙂

 

  • Výtvarné tipy. Máte-li nějaké hezké nápady na tvoření, ideálně obrázky s postupem, pošlete je. Na internetu je toho sice hodně, ale mnoho rodičů nemá čas hledat, tak jim to můžeme usnadnit.

 

  • Tipy na činnosti venku. Pozorování toho, co se děje v přírodě. Jak se mění počasí. Jaké zvuky slyšíme. Co si oblékáme, jaké barvy nosíme, jaká auta jezdí po silnici… prostě svět kolem nás.

 

  • Slovní hry. Myslím si… zvíře, jídlo, povolání (dosaďte si cokoliv na co jde odpovídat ano/ne; třeba myslím si růžovou barvu by asi moc nešlo, noo i když…:) ). Slovní fotbal. Vymýšlení slov na určitou hlásku. Tvoření rýmů.

 

#3 Vlastní facebooková skupina
  • Vytvořte skupinu své třídy a pozvěte do ní rodiče. Můžete tam vkládat svoje nápady, inspirace, ale taky komunikovat s rodiči, zjistit s čím potřebují pomoct, podělit se o zážitky… Varianta pro ty, co nemají facebook může být např. skupina na Whatsappu.

 

#4 Materiály na webu vaší školky
  • Můžete mít v menu záložku třeba Distanční výuka a tam vkládat tipy, pracovní listy, hry… Samozřejmě tohle všechno můžete posílat někomu erudovanému ve vaší MŠ a ten to tam vloží. Výhodou je, že je to dostupné pro všechny.

 

# Extra tip pro všechny

Neberme se (to) tak vážně 🙂 Zdravý selský rozum, humor a nadhled. Jste-li z toho celí ve stresu, napište mi nebo se přidejte do fb skupiny Do školky s úsměvem. Něco s tím už uděláme 😉

 

Slovo závěrem: Jsme na jedné lodi

Pojďme hledat způsoby a možnosti, jak si tento zvláštní čas udělat hezčí, jednodušší, zábavnější.

My máme pedagogické znalosti, hromadu materiálů, tisíc tipů na tvoření… a rodiče mají děti doma. Mnohdy se snaží zvládnout výuku se školáky, plnit svoje povinnosti v práci, uvařit, uklidit a ještě smysluplně zabavit svoje školkáčky. Buďme prosím empatičtí a nápomocní.

 

Pár užitečných odkazů

 

Interaktivní online úkoly:

  • www.berneska.cz
  • www.skolakov.eu

Možnosti sdílení:

  • aplikace Whatsapp
  • facebooková skupina
  • Skype, Zoom

 

Máte své vlastní tipy či otázky k distanční výuce v MŠ? Podělte se v komentáři. A pokud víte, že by tento článek někomu mohl pomoct, s radostí sdílejte dál. Děkuji ♥

 

Našla jsem svoje poslání v práci s dětmi a pomáhám tento svět přiblížit dospělým, kteří už zapomněli, že byli kdysi taky dětmi. Baví mě to, naplňuje a otevírá mi to nové obzory. Miluji tvůrčí proces - s dětmi i na tomto webu www.skolka-online.cz.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *