děti v kalužích
Za dveřmi školky

Už zase skáču do kaluže

Já už teda nikam neskáču. Do své poslední kaluže jsem si dobrovolně skočila někdy před 25 lety. Dneska mi v tom brání spousta věcí. Kromě mého věku taky fakt, že se přece nechci ušpinit a znemožnit…

 

Kaluže, blatíčko, klacíky

To všechno děti milují. Ale proč? Vždyť my ostatní (myšleno dospělí) se těmto nepříjemnostem úzkostlivě vyhýbáme. Nechceme si přece ušpinit luxusní lodičky a kostým ala Coco Chanel. Nedřeli jsme v práci proto, abychom si ty své krásné věci zničili.

A být v mokrém a špinavém oblečení celý den asi taky není náš sen. Protože nejen, že to může být nepříjemné pro nás, ale co si pomyslí naše okolí? Jen si to představte, máte před sebou důležitou pracovní schůzku a přijdete celí zmáčení a od bláta. Co byste asi řekli? 😀

 

žena v kaluži

 

„Dobrý den pane řediteli, omluvte mě, že jdu pozdě a v takovém stavu, ale měla jsem neodolatelnou chuť se venku vyválet v blátě a vyzkoušet všechny kaluže…“

 

Jasně, už jsme dospělí a takové věci neděláme. Zkusme se ale v duchu vrátit zpět. Každý si udělejte odpočet let, které vás  vrátí zpět do školkového věku.

 

Vzpomeňte si na sebe

  • Jaké jste byli dítě?
  • Vždy vzorně upravené?
  • Vždy jste dělali přesně to, co se po vás chtělo?
  • Přemýšleli jste nad tím, co si o vás myslí ostatní?
  • Trápilo vás to, jak vypadáte a co máte právě na sobě?

 

Pravděpodobně vás to v dětství příliš nezajímalo. Zato vás bavil sníh, protože to pro vás bylo nové. Nebo jste házeli kamínky do vody, protože jste chtěli vědět, co se stane. Brali jste do rukou žížaly a zkoumali, jak se kroutí. Klacíkem jste rýpali do hlíny. Skákali jste ve spadeném listí. A dost možná jste se tehdy několikrát s radostí vyváleli v blátě.

 

Fascinace přírodou

dítě od pískuDěti poznávají svět. Jsou fascinovány přírodou. Učí se vše od začátku. Potřebují si prožít vlastní zkušenost, takže i když jim my dospělí říkáme „neskákej do těch kaluží, budeš mokrý a špinavý“, musí si to tvrzení ověřit. A i když pak možná zjistí, že jste měli pravdu, nevadí jim to.

A pravděpodobně to udělají ještě mnohokrát. Protože voda je živel a ten je prostě baví. Nepřemýšlí o tom, jak drahé je oblečení, co mají právě na sobě. Budou to dělat proto, že je to zábava, že je to naplňuje štěstím a radostí a taky proto, že je vůbec, ale vůbec netrápí, co si o nich kdo myslí.

Chce se mi napsat – učme se od nich a občas si taky skočme do kaluže. Osobně nevím, co to s vámi udělá. Jestli budete mít čirou radost nebo vztek, že jste si přidali práci a budete muset dát pračku místo v sobotu, už ve čtvrtek. Tak či tak mi o tom zážitku klidně napište.

 

Tip ze školky: Oblečení na ven by mělo být takové, aby vám nevadilo, když se vaše dítě ušpiní 😉

Našla jsem svoje poslání v práci s dětmi a pomáhám tento svět přiblížit dospělým, kteří už zapomněli, že byli kdysi taky dětmi. Baví mě to, naplňuje a otevírá mi to nové obzory. Miluji tvůrčí proces - s dětmi i na tomto webu www.skolka-online.cz.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *