Moje díte se vzteká
Inspirováno dětmi

Inspirace č. 2: Emoce

Sedím sama u kuchyňského stolu. Jsem naštvaná na partnera, protože nedodržel to, co slíbil. Za chvíli za mnou přichází a ptá se, co mi je. Zatnu zuby, nasadím kamenný výraz a stručně odpovím: „NIC.”

Jak by se mi ale ulevilo, kdybych si bouchla pěstí do stolu, zamračila se a z plných plic řekla, proč se zlobím… No jo jenže to se přece nedělá. Jsem už velká holka a nemůžu si dovolit chovat se jako dítě.

 

…anebo můžu?

JASNĚ, ŽE ANO. A víte co? Já se o to posledních pár let vlastně cíleně snažím. To, co mě učili od mala (nebreč, nevztekej se, uklidni se) ze sebe pomalu odhazuji, abych se dostala zpátky sama k sobě…

 

Emoce na uzdě

Taky to znáte z dětství? Pamatujete si, kolikrát vám tehdy někdo z dospělých řekl následující věty?

 

Nebreč, to nic není.

Nevztekej se, nemáš důvod.

Neboj se, jsi už dost velká.

 

Pokud jste to zažili, asi vám moc příjemně nebylo. Protože vy jste přece měli důvod plakat, vztekat se, nebo mít strach. Byl to ten váš hluboký pocit.

 

 

A všimněte si prosím, jak moc někdy dospělí lpěli na tom, abychom potlačili právě ty negativní emoce, a ukazovali jen ty pozitivní„Usměj se přece, ať jsi zase hezká holka.”

 

Emoce mají volnost

Ne, opravdu si nelehám v obchodě na zem a nevztekám se, že chci to nebo ono 🙂 Ani nekřičím na ostatní. Ale, když jsem unavená, řeknu to. Když nemám náladu, řeknu to. Když se zlobím, řeknu to. Když mám z něčeho strach, řeknu to.

 

Znovu se učím svoje emoce v sobě nedusit, ale naopak je uvolnit.

 

Zapomeňte na drahé kurzy a učte se od dětí

Je zajímavé, jak se v dnešní době roztrhl pytel s kurzy a knihami o osobním rozvoji. Mnohé z nich vás chtějí naučit, JAK VYJÁDŘIT SVOJE EMOCE. Ale vy už to přece umíte. Jen si vzpomeňte. Anebo se podívejte na svoje děti. Že jim nikdo nemusí vysvětlovat, že když je jim smutno, tak si můžou poplakat? Ony to prostě dělají.

 

Tak pokud něco cítíte, DEJTE TO NAJEVO. Kvůli sobě… ♥ Uleví se vám.

 

Tip ze školky: Protože jsem paní učitelkou školkových dětí, učím se od nich. A když některé z nich třeba pláče (většinou po mamince), tak nejvíc pomáhá přijetí těchto emocí a obejmutí

 

P.S. Unikl vám 1. díl? Najdete ho zde a má název Opravdovost

 

Našla jsem svoje poslání v práci s dětmi a pomáhám tento svět přiblížit dospělým, kteří už zapomněli, že byli kdysi taky dětmi. Baví mě to, naplňuje a otevírá mi to nové obzory. Miluji tvůrčí proces - s dětmi i na tomto webu www.skolka-online.cz.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *