Kde dostudovat předškolní pedagogiku - Školka online
Studium a kurzy

Kde studovat předškolní a mimoškolní pedagogiku?

Věděli jste, že předškolní a mimoškolní pedagogiku můžete studovat v klidu při zaměstnání? Stačí si vybrat dálkové (nebo někde kombinované, ale v podstatě jde o totéž) studium na střední, vyšší odborné nebo vysoké škole.

 

 

Na úvod je tu první dobrá zpráva: K získání odborné kvalifikace pro Učitelství v mateřské škole vám stačí maturita. Nemusíte tedy nutně studovat vysokou školu, abyste se mohly stát učitelkami ve školce 🙂

 

 

Délka studia podle dosaženého vzdělání

Dálkové studium na střední škole se může odvíjet podle vašeho dosaženého vzdělání. Proč může? Některé střední školy tuto možnost nabízí, ale jiné ji neuvádí. V tomto případě doporučuji kontaktovat vybranou školu a zeptat se. Ne vždy jsou totiž poskytované informace na webu kompletní, proto se raději doptejte.

 

Vaše dosažené vzdělání pro dálkové studium střední pedagogické školy:

 • Základní škola ⇒ délka studia 4 roky
 • Střední škola s maturitou ⇒ délka studia 2 roky
 • Vysoká škola nepedagogického směru ⇒ délka studia 2 roky
 • Vysoká škola pedagogického směru ⇒ délka studia 1 rok

 

Dosažené vzdělání nemá vliv na délku studia na vyšší odborné nebo na vysoké škole.

 

Podmínky přijetí

Důležité pro všechny:

 1. Včas vyplněná, podaná a zaplacená přihláška. Přihlášky najdete na webu dané školy. Většinou je lze vyplnit a podat elektronicky. Za přihlášky na VŠ se platí poplatek v rozmezí 400 – 800 Kč. Můžete si jich podat kolik chcete.
 2. Na všechny školy (SŠ, VOŠ, VŠ) je potřeba mít potvrzení od lékaře o vaší zdravotní způsobilosti. Někde po vás budou vyžadovat i potvrzení od logopeda, že netrpíte žádnou vadou řeči.
 3. Ověřená kopie vašeho dosaženého vzdělání (obvykle maturitní vysvědčení).

 

Termíny podání přihlášek:

 • 29.2. 2020 týká se především vysokých škol
 • 1.3. 2020 týká se středních škol
 • 31.5. 2020 týká se vyšších odborných škol (pozor: některé VOŠ do 29.2. 2020)

 

Termíny přijímacích zkoušek:

 • duben/květen 2020

 

Přijímací řízení

Na některé školy můžete být přijati bez přijímacího řízení. Stačí vyplnit, podat a zaplatit přihlášku, doložit potvrzení od lékaře a ověřenou kopii maturitního vysvědčení. Jinde se můžete setkat s písemnými testy, ústními pohovory, talentovými zkouškami.

Náročnost přijímacího řízení se samozřejmě na jednotlivých školách liší. Někde budou testovat vaše studijní předpoklady, někde budete zpívat a jinde se vás budou ptát na vaši motivaci ke studiu.

 

Dobrá zpráva: Dá se to zvládnout 🙂 A pokud máte velké obavy, vybírejte školu bez přijímaček.

 

Potřebné doklady

 • Střední školy ⇒ většinou ověřená kopie maturitního vysvědčení či VŠ diplomu (pokud se jedná o zkrácenou délku studia)
 • Vyšší odborné školy ⇒ ověřená kopie maturitního vysvědčení
 • Vysoké školy ⇒ ověřená kopie maturitního vysvědčení

 

Plusové body

Praxe:

Pracujete-li už s dětmi, můžete být ve výhodě. Některé školy totiž zohledňují vaši praxi. Proto si sežeňte potvrzení o praxi (ze zaměstnání, pokud pracujete s dětmi ve škole, školce nebo dětské skupině, nebo pokud vedete kroužky, družiny, tábory apod.). Tohle většinou stačí až k přijímacímu řízení, na které (pokud se bude konat) vám dojde pozvánka ze školy.

Nemáte-li žádnou praxi, nezoufejte. Nic není ztraceno. I tak můžete být v pohodě přijati na školu 😉

 

Klikněte na obrázek a stáhněte si aktuální přehled škol s dálkovou formou studia předškolní a mimoškolní pedagogiky.

 

Tip: Znáte ještě jiné možnosti studia, které nejsou v ebooku uvedené? Dejte mi vědět na email: jana@skolka-online.cz nebo se podělte se svými zkušenostmi tady v komentářích. Budu se těšit.

Našla jsem svoje poslání v práci s dětmi a pomáhám tento svět přiblížit dospělým, kteří už zapomněli, že byli kdysi taky dětmi. Baví mě to, naplňuje a otevírá mi to nové obzory. Miluji tvůrčí proces - s dětmi i na tomto webu www.skolka-online.cz.

29 Comments

 • Dominika Sztefkova

  Dobrý den mám výuční list a kurz chůva do předškolního věku , tak by asi nebyla možnost si dodělat maturitu , ale praxi s dětmi mám protože pracuji ve školce 2 roky jako chůva děkuji Sztefkova

  • Jana Pernicová

   Dobrý den Domi, myslím, že vždycky si můžete dodělat maturitu. Jen tam bude delší doba studia. Tzn. plné čtyři roky. Zkuste se určitě zeptat konkrétní školy, o kterou byste měla zájem, ale možnost je.

   • Katka

    Dobrý den,

    Mám vystudovaný bakalarsky obor speciální pedagogika a přestože jsem již takto kvalifikovaná jako učitelka MS, stejně zvažují, že bych si ještě nějaké vzdělání dodělala. Ve Vašem textu mě zaujalo, že pokud mám VS vzdělání pedagogického směru, mohl by mi stačit jeden rok dalšího studia. Nemáte, prosim, tip na nějakou konkrétní školu? Moc děkuji.

    • Jana Pernicová

     Dobrý den Katy, děkuji za Váš komentář a dotaz. Záleží, co od dalšího studia očekáváte 🙂 S Vaším vzděláním jste dostatečně kvalifikovaná paní učitelka i do MŠ. A ano, můžete si dostudovat jeden rok Předškolní a mimoškolní pedagogiku na střední škole. Žádné studium nepovažuji za zbytečné, ale kdybych byla ve Vašem případě, možná bych zvažovala spíš nějaké kurzy. Např. kurzy Montessori pedagogiky. Nebo kurzy prožitkového učení.. prostě něco, co Vám skutečně pomůže do praxe a taky si rozšířit obzory, jak jde k dětem (i k sobě) přistupovat. Možná ale už tohle všechno znáte a toužíte po dalším formálním vzdělání, pak za sebe mohu doporučit střední školu v Jihlavě. Byli velmi vstřícní k dálkařům a dalo se vše zvládnout i při práci.

     • Helena Slonková

      Dobrý den chci se zeptat mám VŠ se zaměřením učitelství praktického vyučování ( střední školy), ale chtěla bych učit ve školce u nás na vesnici. Myslím že si potřebuji dodělat školní a mimoškolní pedagogiku. Nevíte kde a na jak dlouho prosím? Určitě dálkově mám 4 měsíčního syna děkuji Slonková

     • Jana Pernicová

      Dobrý den Heli, děkuji za Váš dotaz. Předpokládám, že by Vám stačil jen rok studia na střední pedagogické škole. V přehledu škol, který najdete zde v článku, si můžete vybrat, jaká škola by Vám vyhovovala. Zvažte u výběru škol vzdálenost od Vašeho bydliště, cenu za studium, konzultační dny ve škole (zda víkend, či všední den). Hezký den, Jana

    • Karin Fabiánová

     Dobrý den, obracím se na Vás s prosbou. Mám úspěšně vystudovanou SŠ – pedagogické lyceum (ústní zk jsem složila z psychologie a pedagogiky). Chtěla bych pracovat, jako učitelka ve školce, ale potřebovala bych si doplnit vzdělání o předmět předškolní a mimoškolní pedagogiku. Mohl by mi někdo doporučit školky, abych si doplnila potřebnou kvalifikaci?

     Mockrát děkuji za jakékoliv rady. Hezký den 🙂

   • Veronika Šedivá

    Dobrý den, chtěla bych učit v běžné školce, nyní mám Gympl a bakalářský titul obor Výchovná práce ve speciálních zařízeních (pedagogická fakulta), mohu učit jen s tímto vzděláním nebo bych si měla dodělat předškolní pedagogiku? Děkuji za odpověď, Šedivá

    • Jana Pernicová

     Krásný den Veru, děkuji za Váš dotaz. Ano, je potřeba dodělat si předškolní pedagogiku, ale s Vaším vzděláním by Vám stačil 1 rok studia dálkově na střední ped. škole. V ebooku najdete přehledy škol, které toto studium nabízí. Zakončeno je maturitní zkouškou z předmětů pedagogika, psychologie a jedna z výchov (Hv, Vv, Tv).

     • Marcela

      Dobrý den, prosím o radu. Mám zájem pracovat v lesní MŠ, která je registrovaná u MŠMT, nejedná se o Lesní klub. Mám SPgŠ obor vychovatelství. Jaké vzdělání si mám doplnit, abych byla kvalifikovaná? Děkuji za odpověď.

   • Jana Svobodová

    Dobrý večer, chci se zeptat mám pouze vyuční list, ale nyní dělam kurz asistenta pedagoga v Kunovicich, je mozné studovat dál? I kdyz nemam maturitu ? Napr. Vychovatel nebo specialni pedagogika?

    • Jana Pernicová

     Dobrý den Jani, děkuji za váš dotaz. Vždycky je možné studovat dál 🙂 Záleží, čemu (komu) se chcete ve své praxi věnovat. Ale určitě si můžete dostudovat Předškolní a mimoškolní pedagogiku na SŠ zakončenou maturitou. Jsou školy, které to nabízí i dálkově (najdete je v ebooku v článku).

 • Eva

  Dobrý den ,mám střední školu a chtěla bych procovat ve školce nebo ve družině ale pořád se v tom nějak neorientuji jestli stačí dálkově střední škola nebo je lepší VOŠ nebo VŠ .děkuji za radu. Eva Gallertová

  • Jana Pernicová

   Dobrý den Evi, záleží na tom, jakou střední školu máte vystudovanou. Pokud nemáte předškolní a mimoškolní pedagogiku, lze ji dostudovat dálkově. A ano stačí střední škola (maturita) pro kvalifikaci paní učitelky v MŠ nebo paní vychovatelky ve družině. Hodně štěstí při výběru studia 🙂

 • Iveta se Charvátová

  Dobrý den. Strašně ráda bych pracovala v mateřské škole nebo družině. Miluji děti odjakživa. Mám ale čtyřletou střední ekonomickou školu s maturitou a nevím zda mám šanci si něco dodělal. Tato práce by mě moc naplňovala. Děkuji CH.

  • Jana Pernicová

   Dobrý den Ivi, děkuji za Váš dotaz. Určitě máte možnost doplnit si vzdělání a pracovat s dětmi naplno ve školce nebo ve družině. Některé střední pedagogické školy (najdete je v ebooku) nabízí dálkové studium předškolní a mimoškolní pedagogiky. Studium bývá zkrácené, ve Vašem případě by to byly dva roky. Často je to i placené. Získáte pak druhou maturitu a s tou jste kvalifikovaná pro práci v MŠ nebo ve družině. Další možností je studium VŠ.

 • Kateřina Hnilicová

  Zdravím Vás,
  píši s dotazem ke studiu předškolní pedagogiky. Mám magisterský titul biologického směru a dokončené Pedagogické minimum pro učitelství pro 2. stupeň ZŠ a SŠ. Momentálně chci pracovat v MŠ a proto si v co nejkratším čase potřebuji splnit aprobaci pro MŠ. Našla jsem informaci, že pokud mám pedagogické vzdělání jiného směru, mělo by studium doplňující aprobace pro MŠ trvat 1 rok. Mohla byste mne prosím odkázat na některé školy (ideálně v Praze), které toto studium nabízejí? Děkuji, S pozdravem, Hnilicová

  • Jana Pernicová

   Krásný den Katy, ano máte pravdu. S Vaším vzděláním Vám určitě bude stačit pouze 1 rok studia. V ebooku uvnitř článku najdete kompletní přehled škol, které nabízí dálkové studium předškolní a mimoškolní pedagogiky. Data jsou sice z loňska, ale najdete tam i odkazy na webově stránky. Mrkněte na to, co Vás zaujme. Já mám zkušenost se školou v Jihlavě a vyhovovalo mi to.

 • DARINA PÍSAŘÍKOVÁ

  DOBRÝ DEN,STUDOVALA JSEM OBOR SOCIÁLNÍ ČINNOST ALE BOHUŽEL JSEM SKONČILA VE TŘETÍM ROČNÍKU A DODNES MNE TO MRZÍ.POZDĚJI JSEM SE ALESPONˇ VYUČILA JAKO PEČOVATELKA.MÁM TUTO PRÁCI MOC RÁDA A PROTO BYCH SI RÁDA DODĚLALA MATURITU V OBORU PEDOGOGIKY A RÁDA PRACOVALA S DĚTMI.JELIKOŽ PRACUJI TAK BYCH POTŘEBOVALA STUDOVAT DÁLKOVĚ V PRAZE,PROTOŽE TU BYDLÍM.MŮŽETE MI PROSÍM PORADIT KDE HLEDAT?DĚKUJI DARINA

  • Jana Pernicová

   Dobrý den Dari,
   děkuji za Váš dotaz. Určitě existují možnosti, jak dálkově dostudovat předškolní pedagogiku. Např. Střední škola Bean v Praze nabízí dálkové studium i pro uchazeče bez maturity, kde je tedy délka studia 4 roky. Odkaz dávám sem: https://www.pedagogika-bean.cz/ Další možnosti studia najdete v ebooku uvnitř článku. Přeji Vám hodně štěstí 🙂

   • Alena Neprašova

    Dobrý den, ráda bych se zeptala na predskol. a mimoškolní. pedagogiku. Mám střední školu- maturitu, managment, kurz asistentky, chůvy a pracovníka v soc. službách. Co by pro mne bylo nejlepší, jednodušší? Děkuji Al.

    • Jana Pernicová

     Dobrý den Ali, s vaším vzděláním byste mohla pracovat například v dětské skupině a nepotřebovala byste další studium předškolní pedagogiky. Pokud si chcete doplnit kvalifikaci pro paní učitelku v MŠ, tak můžete zvolit zkrácené dálkové studium na střední škole. Přehled škol najdete v ebooku uvnitř článku.

 • Monika

  Dobrý den, studuji na VOŠ předškolní a mimoškolní pedagogika. Střední školu mám jiného zaměření.
  Má otázka zní, kde dostudovat na bc.anyvh nemusela na další 3 roky ? Nevím jak a kde uz hledat, jako by tato možnost nebyla.
  Může být i placená.dekuji Monika

  • Jana Pernicová

   Dobrý den Moni,
   pokud hledáte VŠ, která tuto možnost nabízí a na nic jste nenarazila, doporučuji přímo se zeptat na studijních odděleních jednotlivých vysokých škol. Tam vám určitě dají konkrétní informaci, která vám pomůže v dalším rozhodování o studiu. Přeji vám hodně štěstí 🙂

 • Silvie Pflegerová

  Dobrý den,prosim, poradila by jste mi,kde v Moravskoslezském kraji bych mohla vystudovat Bc. Na předškolní a mimoškolní pedagogiku? Mam střední a vyšší odbornou zdravotnickou školu,titul DiS. Vše,co jsem zde našla je k titulu DiS., bohužel nic k Bc a to mne celkem mrzí. U Bc. Se dá pokračovat ve studiích dále,u DiS bohužel ne. Děkuji

   • Vladislava Doskočilova

    Dobrý den,ráda bych pracovala jako učitelka v MŠ.jsem zdravotní sestra maturitu mám.pracovala jsem v kojeneckém ústavu kde byli děti i do 6 let.pak v soukromé školce jako učitelka.jake vzdělání bych si měla doplnit.nevim jestli to střední pedagogické nebo na VS. Děkuji za odpoved

    • Jana Pernicová

     Dobrý den Vladi, samozřejmě můžete jít studovat VŠ, ale v tuto chvíli je pro kvalifikaci „učitelka v mateřské škole“ dostačující maturita na SPgŠ obor Předškolní a mimoškolní pedagogika. Hodně štěstí na vaší další cestě 🙂

 • Michaela

  Dobrý den, momentálně studuji na Vyšší odborné škole oboru předškolní a mimoškolní pedagogiky s titulem Dis. Vzhledem k tomu, že školu příští rok končím, tak přemýšlím nad tím kde se v tomto oboru rozvíjet dále. Zda si udělat nějaký kurz, popřípadě zkusit bakalářský titul. Chtěla jsem vás tedy poprosit o radu a nebo nějáky typ kde by se to dalo nejlépe a nejefektivněji uskutečnit. Předem Vám děkuji za odpověď. 🙂

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *