Kde dostudovat předškolní pedagogiku - Školka online
Studium a kurzy

Kde studovat předškolní a mimoškolní pedagogiku?

Věděli jste, že předškolní a mimoškolní pedagogiku můžete studovat v klidu při zaměstnání? Stačí si vybrat dálkové (nebo někde kombinované, ale v podstatě jde o totéž) studium na střední, vyšší odborné nebo vysoké škole.

 

 

Na úvod je tu první dobrá zpráva: K získání odborné kvalifikace pro Učitelství v mateřské škole vám stačí maturita. Nemusíte tedy nutně studovat vysokou školu, abyste se mohly stát učitelkami ve školce 🙂

 

 

Délka studia podle dosaženého vzdělání

Dálkové studium na střední škole se může odvíjet podle vašeho dosaženého vzdělání. Proč může? Některé střední školy tuto možnost nabízí, ale jiné ji neuvádí. V tomto případě doporučuji kontaktovat vybranou školu a zeptat se. Ne vždy jsou totiž poskytované informace na webu kompletní, proto se raději doptejte.

 

Vaše dosažené vzdělání pro dálkové studium střední pedagogické školy:

 • Základní škola ⇒ délka studia 4 roky
 • Střední škola s maturitou ⇒ délka studia 2 roky
 • Vysoká škola nepedagogického směru ⇒ délka studia 2 roky
 • Vysoká škola pedagogického směru ⇒ délka studia 1 rok

 

Dosažené vzdělání nemá vliv na délku studia na vyšší odborné nebo na vysoké škole.

 

Podmínky přijetí

Důležité pro všechny:

 1. Včas vyplněná, podaná a zaplacená přihláška. Přihlášky najdete na webu dané školy. Většinou je lze vyplnit a podat elektronicky. Za přihlášky na VŠ se platí poplatek v rozmezí 400 – 800 Kč. Můžete si jich podat kolik chcete.
 2. Na všechny školy (SŠ, VOŠ, VŠ) je potřeba mít potvrzení od lékaře o vaší zdravotní způsobilosti. Někde po vás budou vyžadovat i potvrzení od logopeda, že netrpíte žádnou vadou řeči.
 3. Ověřená kopie vašeho dosaženého vzdělání (obvykle maturitní vysvědčení).

 

Termíny podání přihlášek:

 • 28.2. 2023 týká se především vysokých škol
 • 1.3. 2023 týká se středních škol
 • 31.5. 2023 týká se vyšších odborných škol (pozor: některé VOŠ do 28.2. 2023)

 

Termíny přijímacích zkoušek:

 • duben/květen/červen 2023

 

Přijímací řízení

Na některé školy můžete být přijati bez přijímacího řízení. Stačí vyplnit, podat a zaplatit přihlášku, doložit potvrzení od lékaře a ověřenou kopii maturitního vysvědčení. Jinde se můžete setkat s písemnými testy, ústními pohovory, talentovými zkouškami.

Náročnost přijímacího řízení se samozřejmě na jednotlivých školách liší. Někde budou testovat vaše studijní předpoklady, někde budete zpívat a jinde se vás budou ptát na vaši motivaci ke studiu.

 

Dobrá zpráva: Dá se to zvládnout 🙂 A pokud máte velké obavy, vybírejte školu bez přijímaček.

 

Potřebné doklady

 • Střední školy ⇒ většinou ověřená kopie maturitního vysvědčení či VŠ diplomu (pokud se jedná o zkrácenou délku studia)
 • Vyšší odborné školy ⇒ ověřená kopie maturitního vysvědčení
 • Vysoké školy ⇒ ověřená kopie maturitního vysvědčení

 

Plusové body

Praxe:

Pracujete-li už s dětmi, můžete být ve výhodě. Některé školy totiž zohledňují vaši praxi. Proto si sežeňte potvrzení o praxi (ze zaměstnání, pokud pracujete s dětmi ve škole, školce nebo dětské skupině, nebo pokud vedete kroužky, družiny, tábory apod.). Tohle většinou stačí až k přijímacímu řízení, na které (pokud se bude konat) vám dojde pozvánka ze školy.

Nemáte-li žádnou praxi, nezoufejte. Nic není ztraceno. I tak můžete být v pohodě přijati na školu 😉

 

PŘEHLED ŠKOL PRO ROK 2023 / 2024

Klikněte na obrázek a stáhněte si aktuální přehled škol s dálkovou formou studia předškolní a mimoškolní pedagogiky.

 

Tip: Znáte ještě jiné možnosti studia, které nejsou v ebooku uvedené? Dejte mi vědět na email: jana@skolka-online.cz nebo se podělte se svými zkušenostmi tady v komentářích. Budu se těšit.

Našla jsem svoje poslání v práci s dětmi a pomáhám tento svět přiblížit dospělým, kteří už zapomněli, že byli kdysi taky dětmi. Baví mě to, naplňuje a otevírá mi to nové obzory. Miluji tvůrčí proces - s dětmi i na tomto webu www.skolka-online.cz.

148 Comments

 • Dominika Sztefkova

  Dobrý den mám výuční list a kurz chůva do předškolního věku , tak by asi nebyla možnost si dodělat maturitu , ale praxi s dětmi mám protože pracuji ve školce 2 roky jako chůva děkuji Sztefkova

  • Jana Pernicová

   Dobrý den Domi, myslím, že vždycky si můžete dodělat maturitu. Jen tam bude delší doba studia. Tzn. plné čtyři roky. Zkuste se určitě zeptat konkrétní školy, o kterou byste měla zájem, ale možnost je.

   • Katka

    Dobrý den,

    Mám vystudovaný bakalarsky obor speciální pedagogika a přestože jsem již takto kvalifikovaná jako učitelka MS, stejně zvažují, že bych si ještě nějaké vzdělání dodělala. Ve Vašem textu mě zaujalo, že pokud mám VS vzdělání pedagogického směru, mohl by mi stačit jeden rok dalšího studia. Nemáte, prosim, tip na nějakou konkrétní školu? Moc děkuji.

    • Jana Pernicová

     Dobrý den Katy, děkuji za Váš komentář a dotaz. Záleží, co od dalšího studia očekáváte 🙂 S Vaším vzděláním jste dostatečně kvalifikovaná paní učitelka i do MŠ. A ano, můžete si dostudovat jeden rok Předškolní a mimoškolní pedagogiku na střední škole. Žádné studium nepovažuji za zbytečné, ale kdybych byla ve Vašem případě, možná bych zvažovala spíš nějaké kurzy. Např. kurzy Montessori pedagogiky. Nebo kurzy prožitkového učení.. prostě něco, co Vám skutečně pomůže do praxe a taky si rozšířit obzory, jak jde k dětem (i k sobě) přistupovat. Možná ale už tohle všechno znáte a toužíte po dalším formálním vzdělání, pak za sebe mohu doporučit střední školu v Jihlavě. Byli velmi vstřícní k dálkařům a dalo se vše zvládnout i při práci.

     • Helena Slonková

      Dobrý den chci se zeptat mám VŠ se zaměřením učitelství praktického vyučování ( střední školy), ale chtěla bych učit ve školce u nás na vesnici. Myslím že si potřebuji dodělat školní a mimoškolní pedagogiku. Nevíte kde a na jak dlouho prosím? Určitě dálkově mám 4 měsíčního syna děkuji Slonková

     • Jana Pernicová

      Dobrý den Heli, děkuji za Váš dotaz. Předpokládám, že by Vám stačil jen rok studia na střední pedagogické škole. V přehledu škol, který najdete zde v článku, si můžete vybrat, jaká škola by Vám vyhovovala. Zvažte u výběru škol vzdálenost od Vašeho bydliště, cenu za studium, konzultační dny ve škole (zda víkend, či všední den). Hezký den, Jana

     • Magdalena

      Dobry den,
      rada bych se zeptala,jestli nevite o navazujícím jednoletem studiu,mam udelanou VoS predskolni a mimoskolni pedagogika s titulem DiS a chtela bych si dodelat Bc,ale uz se mi nechce znovu na trilete studium.Vim,ze obcas je moznost dodelat si Bc ve zkracen studiu.Nevite o necem v dalkove forme?
      Moc dekuju,Magda

     • Jana Pernicová

      Dobrý den Magdi, děkuji za váš dotaz. Mrkněte prosím do ebooku v článku. Najdete tam seznam škol, které nabízí dálkové studium. Hodně štěstí na vaší další studijní cestě 🙂

    • Karin Fabiánová

     Dobrý den, obracím se na Vás s prosbou. Mám úspěšně vystudovanou SŠ – pedagogické lyceum (ústní zk jsem složila z psychologie a pedagogiky). Chtěla bych pracovat, jako učitelka ve školce, ale potřebovala bych si doplnit vzdělání o předmět předškolní a mimoškolní pedagogiku. Mohl by mi někdo doporučit školky, abych si doplnila potřebnou kvalifikaci?

     Mockrát děkuji za jakékoliv rady. Hezký den 🙂

    • Helena

     Dobrý den, chtěla jsem se zeptat mám vystudovanou SŠ s maturitou v jiném oboru, dále jsem si dodělala pedagogický obor Vychovatelství na Masarykově univerzitě a teď jsem dělala kurz Asistenta pedagoga. Rok pracuji jako asistent pedagoga ve škole a jako zástup za nemoc v družině nebo ve školce jako odpolední dozor. Nejvíce mě baví práce ve školce, ale na plný úvazek nemám vzdělání. Proto bych si ho chtěla do dělat a zvažují možnosti. Ale mám strach, že s prací a dvěma dětmi to bude časově náročné a hlavně neumím hrát na žádní nástroj. Poradila by jste mi prosím? Bude stačit střední škola pedagogická nebo je potřeba studium na vysoké škole?

     • Jana Pernicová

      Dobrý den Heli, děkuji za váš dotaz. Určitě vám bude stačit střední škola (dálkově zkráceně). A hudebního nástroje se nebojte 🙂 Určitě je potřeba trénovat hru na klavír (nebo na klávesy) i doma, ale dá se to zvládnout. Jsem toho důkazem 🙂

    • Uršula Byrtusová

     Dobrý den, chtěla bych pracovat v MŠ nebo v družině. Mam VŠ s titulem Bc. obor Vzdělávání dospělých. Rozumím tomu dobře, že bych studovala pouze 1 rok? Uznávají školy zkoužky z některých předmětů. Děkuji Vám za odpověď.

     • Jana Pernicová

      Dobrý den Uršulo, některé SpgŠ umožňují s vaším dosaženým vzděláním zkrácené studium na 1 rok. Jiné jej mají na 2 roky. Co se týče uznávání předmětů z VŠ, je potřeba se zeptat na konkrétní škole. Může se to lišit. Hodně štěstí 🙂 Jana

   • Veronika Šedivá

    Dobrý den, chtěla bych učit v běžné školce, nyní mám Gympl a bakalářský titul obor Výchovná práce ve speciálních zařízeních (pedagogická fakulta), mohu učit jen s tímto vzděláním nebo bych si měla dodělat předškolní pedagogiku? Děkuji za odpověď, Šedivá

    • Jana Pernicová

     Krásný den Veru, děkuji za Váš dotaz. Ano, je potřeba dodělat si předškolní pedagogiku, ale s Vaším vzděláním by Vám stačil 1 rok studia dálkově na střední ped. škole. V ebooku najdete přehledy škol, které toto studium nabízí. Zakončeno je maturitní zkouškou z předmětů pedagogika, psychologie a jedna z výchov (Hv, Vv, Tv).

     • Marcela

      Dobrý den, prosím o radu. Mám zájem pracovat v lesní MŠ, která je registrovaná u MŠMT, nejedná se o Lesní klub. Mám SPgŠ obor vychovatelství. Jaké vzdělání si mám doplnit, abych byla kvalifikovaná? Děkuji za odpověď.

     • Věra Šlesingrová

      Dobrý den, chtěla jsem se zeptat, v jakém oboru si myslíte, že je větší uplatní- asistent pedagoga/ vychovatel/? Mám pouze gymnázium a dvě malé děti, určitě vím, že bych ráda směřovala směrem ke školství, jen nevím, jak se to dá časově a finančně zkombinovat nejlépe. Samozřejmě mě ještě napadlo dodělat si střední pedagogickou školu a pracovat posléze v MŠ. Tato možnost je asi nejnáročnější, ale do budoucna možná nejefektivnější…

      Děkuji za Vaši odpověď

      Věrka

     • Jana Pernicová

      Dobrý den Věri, na tuto otázku vám nedokážu odpovědět.. žádné statistiky ohledně uplatnění v oboru nemám. Co vám ale můžu doporučit je dálkové zkrácené studium Předškolní a mimoškolní pedagogiky na SpgŠ. Je to obvykle na 2 roky a zvládnout se to dá 🙂 A pak máte na výběr. Můžete jít učit do MŠ, dělat asistentku pedagoga… či vést nějaké mimiškolní aktivity. Přeji vám odvahu rozhodnout se 🙂 Jana

    • Klára Halamková

     Dobrý den, v ebooku škol chybí VOŠ ahol Ostrava-Vítkovice, Dušní 8,70030, zde je možno studovat dálkově předškolní a mimoškolní pedagogiku na 3,5 roku-titul DiS. Vyučuje se v patky cca14-19h a v sobotu 8-19h zhruba co 14 dní. Školné okolo 19000 ročně.

   • Jana Svobodová

    Dobrý večer, chci se zeptat mám pouze vyuční list, ale nyní dělam kurz asistenta pedagoga v Kunovicich, je mozné studovat dál? I kdyz nemam maturitu ? Napr. Vychovatel nebo specialni pedagogika?

    • Jana Pernicová

     Dobrý den Jani, děkuji za váš dotaz. Vždycky je možné studovat dál 🙂 Záleží, čemu (komu) se chcete ve své praxi věnovat. Ale určitě si můžete dostudovat Předškolní a mimoškolní pedagogiku na SŠ zakončenou maturitou. Jsou školy, které to nabízí i dálkově (najdete je v ebooku v článku).

    • Žaneta Trendlová

     Dobrý den, chtěla bych se zeptat, mám SOŠ Sociální péče s maturitou, kurz asistenta pedagoga, 3roky zkušenosti jako asistent pedagoga ve školce a 2roky jako nekvalifikovaná učitelka, ale prý je to pořád málo, když jdu na pohovor na pozici asistent pedagoga do MŠ. Mohla byste mi poradit jaká by byla škola dostačující,abych měla větší šanci? Jsem z toho už nešťastná. Děkuji.

   • Blanka

    Dobrý den, chtěla bych se zeptat, behem rodicovske jsem si udělala kurzy Chůva pro děti do zahájení povinné školní docházky a kurz Asistentka pedagoga. Ale dozvedela jsem se také ze si můžu dálkově dodelat na 2 roky maturitni zkoušku s předškolní a mimoškolní pedagogiky. Maturitni zkousku uz jednu mam z obchodního oboru. Nevite kde treba nejaka takova střední škola v Moravskoslezskem kraji je. Ve školce uz jako asistentka pracuji,ale zatim jen kratce. Děkuji za odpoved Blanka H.

    • Jana Pernicová

     Dobrý den Blani, děkuji za váš dotaz. Určitě si můžete doplnit dálkové zkrácené studium na SŠ. Přehled škol spolu s kontakty najdete v ebooku, který je volně ke stažení uvnitř článku. Hodně štěstí na vaší další studijní cestě!

   • Zdeňka

    Dobrý den, mám vystudovanou obchodní školu s maturitou, teď mě láká si udělat předškolní a mimoškolní pedagogiku. Stačilo by udělat 2 roky na škole v Teplicích, abych mohla pracovat u dětí? Nebo musím na 4 roky? Děkuji Zdeňka

  • Lucie Čierna

   Hezky den, pani Pernicová, mám zakladni skolu, gympl a vysokou skolu v jiném oboru. Zvazuji zmenu sve práce, jaké mám moznosti, kdyzbbych chtela byt ucitelka v MŠ? Musi to byt VŠ nebi staci stredni skola dalkove? Děkuji za reakci Čierna

  • Adéla Pištěková

   Dobrý den, měla bych prosím dotaz, letos budu končit školu obor ekonomické Lyceum a ráda bych pracovala ve školce, proto bych potřebovala dodělat si školu s pedagogickým zaměřením, nevíte o nějaké škole bez přijímaček? Preferuji dálkové nebo kombinované studium, děkuji.

 • Eva

  Dobrý den ,mám střední školu a chtěla bych procovat ve školce nebo ve družině ale pořád se v tom nějak neorientuji jestli stačí dálkově střední škola nebo je lepší VOŠ nebo VŠ .děkuji za radu. Eva Gallertová

  • Jana Pernicová

   Dobrý den Evi, záleží na tom, jakou střední školu máte vystudovanou. Pokud nemáte předškolní a mimoškolní pedagogiku, lze ji dostudovat dálkově. A ano stačí střední škola (maturita) pro kvalifikaci paní učitelky v MŠ nebo paní vychovatelky ve družině. Hodně štěstí při výběru studia 🙂

  • Nikol

   Dobry den,

   budete tak hodna a zkusite mi poradit ohledne kvalifikace pro praci v MŠ? Momentalne jsem na RD, mam BC, Specializace v pedagogice, obor Socialni pedagogika. Mam 2 letou praxi v MŠ
   a rocni praxi jako vychovatelka a asistentka pedagoga na ZŠ. Jake jsou me moznosti pro ziskani kvalifikace? Predem dekuji za Vasi odpoved.

   • Jana Pernicová

    Dobrý den Nikol, děkuji za váš dotaz. S vaším dosaženým vzděláním by vám mohl stačit jeden rok dálkového studia na střední pedagogické škole. Případně jednotlivá maturitní zkouška z pedagogiky.

   • Kateřina

    Dobrý den,
    mám vystudovanou SŠ Sociální a humanitární činnost- sociálně výchovná činnost, dále kurz Asistenta pedagoga, CŽV Učitelství pro MŠ na OU. Je možné někde dodělat pouze státnice, třetí ročník VŠ mám hotový, ale bez statnic. Dá se to nějak řešit, ráda bych pracovala v MŠ.

    Děkuji za odpověď.

    • Jana Pernicová

     Dobrý den Katy, s tímto osobní zkušenost nemám. Proto bych se s dotazem na vašem místě obrátila přímo na vysoké školy. Ať se vám vše vyplní podle vašich představ 🙂 Jana

 • Iveta se Charvátová

  Dobrý den. Strašně ráda bych pracovala v mateřské škole nebo družině. Miluji děti odjakživa. Mám ale čtyřletou střední ekonomickou školu s maturitou a nevím zda mám šanci si něco dodělal. Tato práce by mě moc naplňovala. Děkuji CH.

  • Jana Pernicová

   Dobrý den Ivi, děkuji za Váš dotaz. Určitě máte možnost doplnit si vzdělání a pracovat s dětmi naplno ve školce nebo ve družině. Některé střední pedagogické školy (najdete je v ebooku) nabízí dálkové studium předškolní a mimoškolní pedagogiky. Studium bývá zkrácené, ve Vašem případě by to byly dva roky. Často je to i placené. Získáte pak druhou maturitu a s tou jste kvalifikovaná pro práci v MŠ nebo ve družině. Další možností je studium VŠ.

 • Kateřina Hnilicová

  Zdravím Vás,
  píši s dotazem ke studiu předškolní pedagogiky. Mám magisterský titul biologického směru a dokončené Pedagogické minimum pro učitelství pro 2. stupeň ZŠ a SŠ. Momentálně chci pracovat v MŠ a proto si v co nejkratším čase potřebuji splnit aprobaci pro MŠ. Našla jsem informaci, že pokud mám pedagogické vzdělání jiného směru, mělo by studium doplňující aprobace pro MŠ trvat 1 rok. Mohla byste mne prosím odkázat na některé školy (ideálně v Praze), které toto studium nabízejí? Děkuji, S pozdravem, Hnilicová

  • Jana Pernicová

   Krásný den Katy, ano máte pravdu. S Vaším vzděláním Vám určitě bude stačit pouze 1 rok studia. V ebooku uvnitř článku najdete kompletní přehled škol, které nabízí dálkové studium předškolní a mimoškolní pedagogiky. Data jsou sice z loňska, ale najdete tam i odkazy na webově stránky. Mrkněte na to, co Vás zaujme. Já mám zkušenost se školou v Jihlavě a vyhovovalo mi to.

   • Daniela Lukášová

    Dobrý den,
    chtěla bych pracovat v dětském domově jako vychovatelka. Mám maturitní vysvědčení, ale z úplně jiného oboru, nevíte jakou školu bych si měla hledat?
    Děkuji Lukášová

    • Jana Pernicová

     Dobrý den Danielo, děkuji za váš dotaz. V dětském domově jsem pracovala pouze jako dobrovolnice, takže nemám úplně přesné informace k požadavkům na kvalifikaci vychovatelů. Z hledání na internetu mi ale vyplývá, že je potřeba vyšší odborné nebo vysokoškolské vzdělání v oboru speciální pedagogika nebo sociální pedagogika. Přesné znění najdete na odkaze msmst.cz (Zákon o pedagogických pracovnících, 563/2004 Sb.). Hodně štěstí na vaší cestě!

 • DARINA PÍSAŘÍKOVÁ

  DOBRÝ DEN,STUDOVALA JSEM OBOR SOCIÁLNÍ ČINNOST ALE BOHUŽEL JSEM SKONČILA VE TŘETÍM ROČNÍKU A DODNES MNE TO MRZÍ.POZDĚJI JSEM SE ALESPONˇ VYUČILA JAKO PEČOVATELKA.MÁM TUTO PRÁCI MOC RÁDA A PROTO BYCH SI RÁDA DODĚLALA MATURITU V OBORU PEDOGOGIKY A RÁDA PRACOVALA S DĚTMI.JELIKOŽ PRACUJI TAK BYCH POTŘEBOVALA STUDOVAT DÁLKOVĚ V PRAZE,PROTOŽE TU BYDLÍM.MŮŽETE MI PROSÍM PORADIT KDE HLEDAT?DĚKUJI DARINA

  • Jana Pernicová

   Dobrý den Dari,
   děkuji za Váš dotaz. Určitě existují možnosti, jak dálkově dostudovat předškolní pedagogiku. Např. Střední škola Bean v Praze nabízí dálkové studium i pro uchazeče bez maturity, kde je tedy délka studia 4 roky. Odkaz dávám sem: https://www.pedagogika-bean.cz/ Další možnosti studia najdete v ebooku uvnitř článku. Přeji Vám hodně štěstí 🙂

   • Alena Neprašova

    Dobrý den, ráda bych se zeptala na predskol. a mimoškolní. pedagogiku. Mám střední školu- maturitu, managment, kurz asistentky, chůvy a pracovníka v soc. službách. Co by pro mne bylo nejlepší, jednodušší? Děkuji Al.

    • Jana Pernicová

     Dobrý den Ali, s vaším vzděláním byste mohla pracovat například v dětské skupině a nepotřebovala byste další studium předškolní pedagogiky. Pokud si chcete doplnit kvalifikaci pro paní učitelku v MŠ, tak můžete zvolit zkrácené dálkové studium na střední škole. Přehled škol najdete v ebooku uvnitř článku.

 • Monika

  Dobrý den, studuji na VOŠ předškolní a mimoškolní pedagogika. Střední školu mám jiného zaměření.
  Má otázka zní, kde dostudovat na bc.anyvh nemusela na další 3 roky ? Nevím jak a kde uz hledat, jako by tato možnost nebyla.
  Může být i placená.dekuji Monika

  • Jana Pernicová

   Dobrý den Moni,
   pokud hledáte VŠ, která tuto možnost nabízí a na nic jste nenarazila, doporučuji přímo se zeptat na studijních odděleních jednotlivých vysokých škol. Tam vám určitě dají konkrétní informaci, která vám pomůže v dalším rozhodování o studiu. Přeji vám hodně štěstí 🙂

 • Silvie Pflegerová

  Dobrý den,prosim, poradila by jste mi,kde v Moravskoslezském kraji bych mohla vystudovat Bc. Na předškolní a mimoškolní pedagogiku? Mam střední a vyšší odbornou zdravotnickou školu,titul DiS. Vše,co jsem zde našla je k titulu DiS., bohužel nic k Bc a to mne celkem mrzí. U Bc. Se dá pokračovat ve studiích dále,u DiS bohužel ne. Děkuji

   • Vladislava Doskočilova

    Dobrý den,ráda bych pracovala jako učitelka v MŠ.jsem zdravotní sestra maturitu mám.pracovala jsem v kojeneckém ústavu kde byli děti i do 6 let.pak v soukromé školce jako učitelka.jake vzdělání bych si měla doplnit.nevim jestli to střední pedagogické nebo na VS. Děkuji za odpoved

    • Jana Pernicová

     Dobrý den Vladi, samozřejmě můžete jít studovat VŠ, ale v tuto chvíli je pro kvalifikaci „učitelka v mateřské škole“ dostačující maturita na SPgŠ obor Předškolní a mimoškolní pedagogika. Hodně štěstí na vaší další cestě 🙂

 • Michaela

  Dobrý den, momentálně studuji na Vyšší odborné škole oboru předškolní a mimoškolní pedagogiky s titulem Dis. Vzhledem k tomu, že školu příští rok končím, tak přemýšlím nad tím kde se v tomto oboru rozvíjet dále. Zda si udělat nějaký kurz, popřípadě zkusit bakalářský titul. Chtěla jsem vás tedy poprosit o radu a nebo nějáky typ kde by se to dalo nejlépe a nejefektivněji uskutečnit. Předem Vám děkuji za odpověď. 🙂

 • Martina Schuhová

  Dobrý den,

  tenkrát jsem se nechala odradit od studia pedagogiky a dnes vím, že by to pro mě bylo to pravé ořechové. Mám za sebou střední a vysokou školu ekonomického zaměření a jsem zaměstnaná jako účetní.

  Existuje možnost nastoupit jako učitelka mateřské školy a až v té chvíli si zároveň dálkově doplňovat vzdělání?

  Děkuji.

  • Jana Pernicová

   Dobrý den Marti, děkuji za vaše sdílení. Možné je vše 🙂 Pokud byste moc stála o práci s dětmi ve školce, pak doporučuji podívat se po dětských skupinách, kde je potřeba kurz chůvy. Ten můžete mít během pár týdnů až měsíců hotový. Do klasických školek (státních a i některých soukromých) potřebujete mít kvalifikaci učitele MŠ. Pokud se však vedení školky nepodaří obsadit volnou pozici plně kvalifikovanou paní učitelkou/učitelem, může pak vzít osobu nekvalifikovanou, která si vzdělání doplňuje. Ideální je, pokud už je na školu přijatá a započala studium. Hodně štěstí na vaší cestě. Nikdy není pozdě jít za svými sny 🙂

   • Natália Procházková

    Dobrý den,

    chtěla bych pracovat v MŠ. Jaké vzdělání je potřeba, když mám maturitu ze strojírenství a VŠ obor speciální pedagogika – vychovatelství.

    Děkuji za odpověď.

 • Daniela

  Dobrý den, prosím o radu od září nastupuji v Humpolci na dálkové 2leté studium předškolní pedagogiky. Jeden s předmětů je hra na klavír. Mohla by jste mi prosím poradit jaké klávesy nebo keybord na zvládnutí hry by stačit? Nechtějí se mi investovat veliké 10000tísícové sumy. Nikdy dříve jsem nehrála a abych se přiznala neumím ani noty. Ale touha pracovat s dětmi je silnější. Největší strach mám právě z klavíru. Moc děkuji za odpověď s pozdravem Daniela

  • Jana Pernicová

   Dobrý den Dani, děkuji za váš dotaz. A víte co, myslím? Že právě vaše nadšení a touha pracovat s dětmi vám pomůže všechno zvládnout hravě 🙂 Byla jsem na tom podobně, měla jsem z klavíru obavy. Pořídila jsem si tehdy klávesy v ceně okolo 5.000 Kč a stačilo to. Neříkám, že by se mi nelíbilo piano (na to bohužel nemám ani prostory), ale vystačila jsem si s těmi klávesami. Na nácvik to stačí. Je ale třeba počítat s tím, že na klavír se hraje malinko jinak (síla úderu, délka…). Přesto se to dá zvládnout 🙂 Fandím vám a přeji hodně trpělivosti. A ještě jedna maličkost. Naše tělo má úžasnou schopnost – tou je svalová paměť. Když tedy často trénujete, prsty si zvyknou na prstoklad a čím více budete hrát, tím lépe vám to půjde 🙂

 • Terka

  Dobrý den, mám vystudovaný obor zakončený maturitní zkouškou, netýká se však pedagogiky.
  Dostala jsem nabídku práce v MŠ za podmínky, že si dodělám obor předškolní a mimoškolní pedagogika.
  Chtěla bych se zeptat, jestli i mně by stačil rok studia?
  Popřípadě jakou školu v Brně doporučíte.

  Mockrát děkuju.

  S pozdravem T.

  • Jana Pernicová

   Dobrý den Teri, děkuji za vaši otázku. Myslím, že ve většině středních škol budou požadovat dvouleté studium, pokud máte maturitu mimo obor. V Brně dálkové studium nabízí Cyrilometodějské gymnázium a střední odborná škola pedagogická a nebo potom VŠ (Masarykova univerzita). Zkuste se ještě zeptat na bean.cz (soukromá škola v Praze), zda by vám praxi v MŠ uznali a mohla byste studovat pouze rok. Přeji vám hodně štěstí 🙂

 • Katarína Široká

  Dobrý den, měla bych zájem o dálkové studium předškolní pedagogiky 2021/2023, mohu pouze soboty a neděle. Mám ukončené vzdělání s maturitou, praxi v MŠ začínám jako asistentka pedagoga. Za bližší informace ke studiu Vám předem děkuji.
  S pozdravem a přáním pěkného dne Široká Katarína

  • Jana Pernicová

   Krásný den Kataríno, děkuji za váš dotaz. Zkuste si projít přehled škol v ebooku a podívat se, jaké podmínky by vám vyhovovaly. Jen pozor, ebook je pro školní rok 2019/2020, tak je potřeba dohledat si aktuální informace. Webové stránky jsou v ebooku taky uvedeny. Předpokládám, že nové informace ke studiu pro školní rok 2022/2023 budou teprve v zimě, ale určitě můžete vámi vybrané školy kontaktovat emailem nebo telefonicky už teď. Hodně štěstí na vaší cestě ke studiu 🙂

   • Barbora .M

    Dobrý den,
    dostala jsem nabídku učit v MS. Mám vystudovanou střední policejní školu a nedodělané státnice na Zdravotně sociální fakultě v Českých Budějovicích obor sociální práce,které už si bohužel dodělat nemohu. Můžete mi prosím poradit, na jaké SŠ či VŠ v Plzeňském nebo Jihoceskem kraji se dá dostudovat předškolní a mimoškóní pedagogika?
    Děkuji

    • Jana Pernicová

     Dobrý den Baru, děkuji za váš dotaz. Přehled studia na SŠ či VŠ mám uvedený v ebooku uvnitř článku – je volný ke stažení a najdete v něm školy spolu s kontakty. Hodně štěstí na vaší pracovní i studijní cestě!

 • Petra

  Dobrý den, nevíte prosím, zda je nyní stále ještě pro učitelky v MŠ stále dostačující středoškolské pedagogické vzdělání? Měla jsem za to, že už to dávno nestačí a je nutná VŠ případně VOŠ oboru Předšk. A mimoškolní pedagogika, případně speciální pedagogika. U nás mají titul jen dvě učitelky, nemá ho ani paní ředitelka, ale vím, že některé učitelka si dostudovávají aspoň Bc.titul v tomto oboru. Já mám Mgr., ale v oboru soc. pedagogika, což není dostačující. Z Vašich informací jsem pochopila, že jediná střední škola, která k již absolvované VŠ pedagogické přihlíží, je v Jihlavě. To by mi tedy stačil 1 rok studia? A jinde na Moravě taková škola není? A má vůbec obsolvování střední školy smysl, pokud bude potřeba VŠ pro všechny učitelky v MŠ? Děkuji Vám a přeji pěkné dny.

  • Jana Pernicová

   Dobrý den Peti, děkuji za vaše dotazy. Ano, pro kvalifikaci paní učitelky v MŠ je stále plně dostačující maturita z odborných předmětů na SpgŠ. Zkuste si ještě projít celý přehled škol v ebooku a podívat se na webovky škol, jaké mají aktuální podmínky. Třeba ještě najdete nějakou školu s možností 1-letého studia. A jestli to má nebo nemá smysl, je otázka 🙂 Ale předpokládám, že pár let bude ještě kvalifikace ze střední školy stačit. Navíc vy máte titul MGR z pedagogického oboru (byť to není přímo předškolní pedagogika). Takže pokud potřebujete rychle doplnit kvalifikaci, přihlásila bych se na SŠ a 1 rok dostudovala tam. Hodně štěstí na vaší další cestě!

 • Jitka Raichova

  Dobrý den,
  Rada bych se věnovala Montessori pedagogice. Mám vystudovanou VŠ humanitního nepedagogickeho směru.
  Stačil by pro doplnění kvalifikace Montessori kurz nebo je nutné další studium?
  Doporučila byste mi eventuelně spíše SŠ nebo VŠ?

  Dekuji, Jitka

 • Andrea K.

  Dobrý večer,
  V minulosti jsem vystudovala VŠ VUT Brno, fakulta stavební. Souběžně v průběhu posledních dvou let studia jsem na téže fakultě studovala a ukončila doplňujícími pedagogické minimum k získání učitelské způsobilosti (zk. Z pedagogika, psychologie a didaktiky). V oblasti školství jsem doposud nepracovala.
  Dotaz zní, v kterých oblastech školství či vzdělání mohu toto pedagogické minimum uplatnit a využít? Kdybych chtěla pracovat v MŠ, kolikatileté dálkové studium bych musela absolvovat? Předem děkuji za odpověď Andrea

  • Jana Pernicová

   Dobrý den Andri, děkuji za váš dotaz. Pro kvalifikaci p. učitelky v MŠ potřebujete minimálně 2-leté zkrácené (dálkové) studium na střední škole, zakončené maturitou z odborných předmětů. Samozřejmě se můžete pustit i do studia na vyšší odborné či vysoké škole. Tam by byl ale počet let studia plný/nezkrácený, tj. minimálně 3 roky. Hodně štěstí na vaší další cestě!

  • Nikol

   Dobrý den,
   Bohužel nemám dochozenou střední školu, mám plně odchozené 2 roky, musela jsem přerušit studium skrz otěhotnění, ale ráda bych si dodělala maturitu… Studovala jsem zdravotní sestru, ale ráda bych studovala pesagogiku.. Kdybych podala přihlášku na dálkové studium uznali by mi dva roky školy, abych nemusela znovu studovat 4roky??

   • Jana Pernicová

    Dobrý den Nikol,
    spíš si myslím, že by vám dva roky vašeho studia neuznali. Ani se nejednalo o předškolní pedagogiku.. Určitě se ale navzdávejte a do studia jděte:)

    Ať se vám daří!

 • Šárka Leflerová

  Dobrý den, ráda bych vedla mimoškolní kroužek vytvarnictví. Mám vystudovanou vysokou školu ale nepedagogickeho směru. Jaké vzdělání by bylo nejlepší, abych kurzy mohla vést? Předem moc děkuji

  • Jana Pernicová

   Dobrý den Šári, děkuji za váš dotaz. Předpokládám, že na mimoškolní kroužek nepotřebujete přímo pedagogické vzdělání. Pokud kroužek povedete v rámci nějaké organizace, pak bych se zeptala na podmínky přímo tam. Pokud máte v plánu vést kroužek „sama za sebe“, tak si myslím, že jsou důležitější vaše výtvarné dovednosti a nápady 🙂 Jinak je možné studium sociální pedagogiky nebo předškolní a mimoškolní pedagogiky.

 • Andrea Marejková

  Dobrý den,chtěla bych se prosím zeptat :Chci učit v mateřské školce a chtěla sem se tedy přihlásit na 2leté pomaturitní studium předškolní a mimoškolní pedagogiky abych si doplnila vzdělání a měla potřebnou kvalifikaci.Tady sem ale narazila protože mi bylo zděleno,že nic takového pro mě neni možné jelikož mám slovenskou maturitní zkoušku tak mi nestačí si dodělat pouze odborné předměty ,ale musím tady absolvovat komplet celou maturitní zkoušku .Nemáte nějakou radu co bych mohla v tomhle případě dělat a jestli je pro mně jiné řešení.Nikdy by mě tohle nenapadlo protože tady žiju už 15let a dokonce bych i pochopila ,že si musím k odborným předmětům přidat češtinu ale absolvovat znovu celé 4roky ?
  Děkuju předem za radu

  • Jana Pernicová

   Dobrý den Andri, děkuji za váš dotaz. S tímto jsem se bohužel nesetkala a nemám pro vás konkrétní radu, jak postupovat. Přemýšlím, kde najít informace o uznávání mezinárodních studií.. nejspíš asi na msmt.cz Pokud tam informaci nenajdete, zkusila bych je kontaktovat přímo (emailem). Přeji vám hodně štěstí, ať se vám podaří získat kvalifikaci, kterou potřebujete.

  • Andy

   Dobrý den, ráda bych pracovala s dětmi v MŠ co proto mohu udělat Nejjednodušší studium jelikož mi bude 50 jsem vyučená. Maturitu jsem si nedoděla, musela jsem přerušit. (oděvní) Udělala jsem si kurz asisten pedagoga. Děkuji za odpověď.

   • Jana Pernicová

    Dobrý den, děkuji za váš dotaz. Bez maturity budete pro splnění kvalifikace učitelky MŠ potřebovat pětileté studium na střední škole. Dá se studovat dálkově, ale je to na těch 5 let. Krásný den, Jana

 • Kristýna Nováková

  Dobry vecer, uz driv jsem chtela si udelat pedagogicke minimum,ale dneska uz to neni
  Chtela jsem se zeptat,chtela bych zkusit ucit v materske skolce,ale mam maturitu z veřejnospravni cinnosti. Co je potreba k tomu,abych dosahla nejake jrcite vzdeli k uceni ve skolce?
  Dekuji za odpoved

  • Jana Pernicová

   Dobrý den Kristy, pro kvalifikaci na paní učitelku mateřské školy potřebujete minimálně 2-leté (dálkové, zkrácené) studium na střední škole. Samozřejmě můžete jít studovat vyšší odbornou školu nebo vysokou školu. Hodně štěstí na vaší studijní cestě.

 • Lenka

  Dobrý den, mám vystudovanou SŠ s maturitou, obor management a VOŠ Pedagogickou v Litomyšli, obor hudební, Pedagogika volného času. Mohu pracovat v MŠ jako učitelka, nebo je potřeba si ještě doplnit vzdělání a jaké studium mi bude stačit? Moc děkuji za odpověď, Lenka

  • Jana Pernicová

   Dobrý den Leni, děkuji za váš dotaz. Vzdělání sice máte pedagogické, ale bohužel neodpovídá kvalifikaci pro učitele do MŠ. Budete potřebovat minimálně 2 roky studia na střední škole (lze i dálkově) zakončené maturitou z odborných předmětů. Hodně štěstí na vaší další cestě 🙂

 • Tereza

  Dobrý den,

  jsem studentka 3. ročníku bakalářského programu Sociální práce, ale ráda bych pracovala jako učitelka v MŠ. Jsem bezradná jak svou cestu uskutečnit, bohužel jsem limitovaná tím, že nejsem hudebně nadaná, takže zpěv a hra na nástroj nepůjde. Jsem na tom dobře pouze výtvarně. Nevím zda jde tento limit obejít. Popřípadě zda existuje magisterský obor či celoživotní vzdělávaní, které bych mohla absolvovat i po tom co dokončím obor sociální práce (nepřijde mi tak nepřekonatelně vzdálený).

  Moc děkuji za odpověď, Tereza.

  • Jana Pernicová

   Dobrý den Teri, děkuji za váš dotaz. Hudební výchova je často obávaným předmětem, ale věřte mi, hra na hudební nástroj se dá naučit. Někomu to jde líp, někomu hůř, ale jde to. Takže v tomto ohledu bych to nevzdávala. Můžete si doplnit dvouleté zkrácené studium na střední škole zakončené maturitou z odborných předmětů. A pak se také můžete podívat po nabídkách práce v soukromých školkách nebo zařízeních typu dětská skupina. Tam bývají požadavky na kvalifikaci jiné. Tím mám na mysli, že někde stačí kurz chůvy. Hodně štěstí a vytrvalosti na vaší cestě do školky 🙂 Jana

 • Zlatka

  Dobrý den.
  Chtěla bych se přihlásit na předškolní a mimoškolní pedagogiku v Berouně. Po přihlášce se dělají zkoušky – ověření talentu z hudební a tělesné výchovy + kontrola výslovnosti. Co přesně požadují? Bohužel neumím na žádný hudební nástroj. Co přesně se vyžaduje v tělesné výchově? Moc děkuji za odpověď.
  Zlata

  • Jana Pernicová

   Dobrý den Zlati, děkuji za váš dotaz. Osobně jsem talentové zkoušky neabsolvovala, takže vám bohužel nedokážu přesně odpovědět. Předpokládám, že bližší informace vám sdělí přímo ze studijního oddělení dané školy v Berouně. Určitě se jich zeptejte, ať víte na co se máte připravit. Ať se vám přijímací zkoušky podaří! Mějte se hezky. Jana

   • Martina

    Dobrý den,

    jsem studentka 3. ročníku bakalářského programu Vychovatelství, ale ráda bych pracovala jako učitelka v MŠ. Snažím se hledat cesty, jak bych si mohla tento sen splnit. Našla jsem jako možnost dvouleté studium na střední škole, ale tam se obávám, že bych neuspěla v talentovych zkouškách. Nejsem hudebně nadaná. Dále jsem našla kurz na chůvu nebo asistentku pedagoga. Ale z toho mám trochu obavy, protože mi bylo řečeno, že kurz v pozdějších letech nebude stačit. Ještě jsem našla možnost studovat rok na soukromé škole na učitelství do MŠ (dálkově, pro lidi s pedagogickym zaměřením a do toho Vychovatelství patří), ale ta je asi pouze v Havířově. Jsem ze Šumperka a tam by pro mě byla složitá doprava.

    Brigádně dělám při studiu chůvu v rodinách a také občas hlídám děti v Montesori školce, když potřebují pomoct. Nevím, jestli by k tomto někde přihlédli.

    Chtěla bych se zeptat, jaká možnost by byla nejlepší, abych se do školky dostala. Ještě jsem zvažovala možnost pracovat v dětské skupině.

    Moc děkuji za odpověď, Martina

 • Veronika

  Dobrý den,

  mám udělané pedagogické minimum prostřednictvím celoživotního vzdělávání na Univerzitě J. E. Purkyně v oblasti vychovatelství. Může mi to pomoci zkrátit dálkové studium na střední pedagogické škole? Nebo to nemá vliv a rozhodujícím faktorem bude již složená maturita z jiného oboru?

  Děkuji za odpověď!

  • Jana Pernicová

   Dobrý den Veru, to je skvělá otázka. Pedagogické minimum je pro vás určitě plusem, ale zase z něj nemáte diplom, takže to není plné vysokoškolské vzdělání.. Předpokládám tedy, že bude pro délku studia stěžejní vaše maturita. Studium je pak na 2 roky (dálkově). Určitě bych se ale ještě zeptala na konkrétní škole, zda by k tomu pedagogickému minimu mohli přihlédnout.

 • Kamila

  Dobrý den,
  chtěla bych se zeptat, jestli, když mám maturitu z všeobecného gymnázia, by mi stačila „Jednotlivá maturitní zkouška z pedagogiky“ nebo opravdu bych musela na dva roky na střední. Moc ráda bych pracovala s dětmi. Vedu sice tábory, ale je to jen sezónní.

  Děkuji mockrát za odpověď

 • Sońa

  Dobrý den, mohu se prosím zeptat na studium učitelka v mš. Mám VŠ sociální pedagogika a učím v mš, ale dle vedoucí jsem nekvalifikovaná. Mohu si doplnit jen rok studia na učitelku mš? A kde moc prosím? Děkuji za odpověď

 • Miluše

  Dobry den,
  mám vystudovanou střední zemědělskou školu s maturitou. Moc ráda bych pracovala v mateřské školce, jaké studium bych si musela doplnit aby to bylo dostačující? Je mi 48 let tak jestli vubec mam jeste nejakou šanci, protoze s tim ucenim už to nebude nejlehčí.
  Dekuji za odpověď Miluška

  • Jana Pernicová

   Dobrý den Mili, děkuji za váš dotaz. S vaším dosaženým vzděláním můžete studovat střední pedagogickou školu – dálkové zkrácené studium na 2 roky. V ebooku najdete podrobnosti. Krásný den a věřte, že šanci rozhodně máte 🙂

 • Iveta

  Dobrý den,

  prosím o radu, pracuji ve školce již 7let a to jako asistentka pedagoga a vypomahala sem i v družině. Mám střední ekonomickou školu s maturitou a kurz asistent pedagoga.

  Jakou školu nebo co by mi stačilo si udělat, abych mohla pracovat jako učitelka v MS?

  Předem děkuji a hezký den.

  Iveta

  • Jana Pernicová

   Dobrý den Ivet, pro kvalifikaci na učitele MŠ potřebujete maturitu z oboru Předškolní a mimoškolní pedagogika. Ten je možný vystudovat dálkově zkráceně (2 roky) na některých SpgŠ, které toto studium nabízí. Krásný den i vám 🙂 Jana

 • Petra

  Dobrý den. Chtěla bych se prosím zeptat, mám vystudovanou VOŠ pedagogickou, obor pedagogika volného času. Ráda bych učila v MŠ, co bych proto měla splnit? Stačí nějaké doplňující studium? Děkuji za odpověď

 • Markéta

  Dobrý den,
  mám vystudovaného bakaláře v oboru český jazyk a literatura se zaměřením na vzdělávání a historie se zaměřením na vzděláváním. Chtěla bych se zeptat, jestli bych s tímto vzděláním mohla učit v MŠ, popřípadě si doplnit nějaké vzdělání během práce v MŠ.
  Děkuji a přeji krásný den

  • Jana Pernicová

   Dobrý den Marki, podle zákona o pedagogických pracovnících nemáte kvalifikaci pro učitele MŠ. Můžete si doplnit vzdělání formou zkráceného dálkového studia na SpgŠ nebo jít studovat další vysokou školu. Pro kvalifikaci vám ale bude stačit maturita na již zmíněné střední škole. Hodně štěstí na vaší další cestě 🙂 Jana

 • Karin

  Dobrý den, Jano,

  vystudovala jsem pedagogické lyceum, které se pak poslední rok mého studia přejmenovalo na Gymnázium. Nicméně jsem maturovala z pedagogiky. Chtěla bych pracovat jako paní učitelka v mateřské škole. Proto se nyní zajímám o to co vše je potřeba pro to udělat. Zda se mi toto studium uzná a započítá.

  Děkuji mockrát za Vaší odpověď a přeji krásný den!

  K.

  • Jana Pernicová

   Dobrý den Karin, děkuji za váš dotaz. Pravděpodobně vám kvalifikace pro učitelství v MŠ nebude uznána z důvodu, že jste nestudovala Předškolní a mimoškolní pedagogiku. Pokud byste si ale chtěla doplnit vzdělání pro splnění kvalifikace, je možné, že vám vybraná střední škola nějaké zkoušky/předměty uzná. Zkuste se přímo zeptat na studijním oddělení.

 • Barbora

  Dobrý den, mám vystudovaného bakaláře Průmyslový design na Baťovce. Po mateřské dovolené, mě začala práce s dětmi moc bavit a chtěla bych učit ve školce. Pokud jsem dobře informovaná, mojí jedinou možností je nástavba na VOŠ ne SŠ předškolní a mimoškolní pedagogika? Doplnění maturity leze jen v případě, že bych měla střední školu pedagogickou. Děkuji a přeji hezký den

  • Jana Pernicová

   Dobrý den Baru, podmínkou pro zkrácené dálkové studium Předškolní a mimoškolní pedagogiky na střední škole je maturita z jakéhokoliv oboru. Tuto podmínku tedy splňujete a nic vám nebrání se ke studiu na střední škole přihlásit 🙂

   • Lenka Vařeková

    Dobrý den,

    Měla bych prosím dotaz, viděla jsem, že některé školy mají možnost jednotlivé maturitní zkoušky, ale pouze pro střední školy. Já mám střední školu zdravotnickou, ale studuji Bc zaměřený pedagogikou, je možné si i s tímto VŠ titulem si dodělat jen tuto jednotlivou maturitní zkoušku, abych mohla pracovat ve školce nebo musím na zkrácené studium předškolní a mimoškolní pedagogiky? Předem děkuji za odpověď

    • Jana Pernicová

     Dobrý den Leni,

     podmínka pro složení jednotlivé maturitní zkoušky zní:

     Vykonání jednotlivé zkoušky z pedagogiky znamená splnění kvalifikačního předpokladu pro výkon činnosti učitele MŠ / vychovatele pouze v zákonem stanovených případech – viz ustanovení § 6 odst. 1 písm. f) a § 16 odst. 1 písm. g) zákona č. 563/2004 Sb., o pedagogických pracovnících a o změně některých zákonů, ve znění pozdějších předpisů. Pro získání uvedené kvalifikace je důležité předchozí SŠ vzdělání v oboru učitelství pro mateřské školy, vychovatelství nebo výchovná a humanitární činnost. (viz: https://www.spgs-bce.cz/jednotliva-maturitni-zkouska)

     Z toho předpokládám, že byste si musela doplnit kvalifikaci formou zkráceného studia Předškolní a mimoškolní pedagogiky.

     Jana

   • Nicola

    Dobrý den, mám vystudované Bc. ekonomického směru a chtěla bych pracovat ve školce. Vím, že si musím dodělat buď SŠ nebo VŠ předškolní pedagogiku. Má otázka však zní, jestli v tom pro mne bude nějaký rozdíl, protože VŠ je určitě náročnější…
    Jedná se mi hlavně o platové podmínky a také hraní na nějaký hudební nástroj a případně zpěv jestli je to také obsaženo na VŠ. S hudbou si moc nerozumíme hlavně teda mé okolí to tvrdí, tak bych se tomu chtěla vyhnout.

    • Jana Pernicová

     Dobrý den Nicol,

     hudbě, tj. hře na klavír a zpěvu se nevyhnete na žádné škole zaměřené na Předškolní a mimoškolní pedagogiku. Obecně lze říct, že na vysoké škole na vás budou kladeny vyšší nároky. Nicméně, platové podmínky neurčuje dosažené vzdělání (SŠ, VOŠ nebo VŠ), ale délka praxe a podílení se nebo nepodílení se na tvorbě TVP.
     Hudba do MŠ určitě patří a snažit se tomu od začátku vyhýbat není ideální cesta. Na SŠ se můžete naučit základy hry na klavír, i když jste úplný začátečník. Je pak na vás, jak moc se tomu budete věnovat. Jestli vám můžu poradit, zkuste sebrat odvahu, zahodit blok z negativního hodncení vašeho okolí a pusťte se do hry i do zpěvu 🙂

     Jana

 • Sabina

  Dobrý den,

  v prvé řadě děkuji za krásný ebook, který mi pomohl se zorientovat. Cesta k práci s lidmi a dětmi u mě byla delší… Střední školu mám ekonomického směru. Bakaláře mám z oboru speciální pedagogika se zaměřením na vychovatelství (státnice mám z logopedie, pedagogiky volného času, psychologie). Na většině pohovorů se setkávám, že učit v mateřské škole nemůžu, protože nemám pedagogickou střední školu… dle Vašeho článku mi tedy stačí jeden rok studia na střední škole? Kdyby si dálkově dodělala předškolní a mimoškolní pedagogiku? Chápu to dobře? Ještě jsem se s tím nesetkala, tak se omlouvám, za možná hloupý dotaz… Mockrát děkuji, Sabina

  • Jana Pernicová

   Dobrý den Sabi,
   určitě to není hloupý dotaz. Vaše dosažené vzdělání zní skvěle, ale bohužel nesplňuje kvalifikaci pro učitelství v MŠ. Ale máte možnost dostudovat si 1 rok předškolní a mimiškolní pedagogiku na střední škole. Právě díky tomu, že máte VŠ vzdělání pedagogického směru. Některé SŠ však nabízí nejkratší dálkové studium dvouleté, ale doporučuji zeptat se přímo na konkrétní škole, zda budou otevírat třídu pro roční dálkové studium.

 • Tereza

  Dobrý den, mám vystudované gymnázium se všeobecným zaměřením a vysokou školu (Policejní akademii), dále aktuálně udělaný kurz asistenta pedagoga.
  Práce s dětmi by mne naplňovala a tak bych ráda dostudovala. Bohužel ale jsem už hodně dlouho ze školy (Mgr. 2006), takže na vyšší nebo vysokou školu už prostě nemám kapacity. Myslíte, že stačí dostudovat 2 roky v Berouně na střední škole mimoškolní a předškolní pedagogiku?
  Jen se bojím, aby ale časem nebyla potřeba na učitelství v mš dostudovat vysokou školu.
  Myslíte, že je toto reálné, že takové požadavky budou, případně v jakém horizontu?
  Dále by mne ještě zajímalo, zda je pravda, že jako učitelka v mš máte 40 dnů dovolené, případně, kdy se čerpá.
  A zda se od vzdělání rovněž odvíjí platové hodnocení, zdali střední škola tabulkově sedí na učitelku mš.
  Děkuji.

  • Jana Pernicová

   Dobrý den Teri,

   k vašim otázkám:

   1. Ano, stačí vám dostudovat SŠ Předškolní a mimoškolní pedagogiku.
   2. O nutnosti mít VŠ se diskutuje už několik let.. zatím však stále pro kvalifikaci plně stačí SŠ.
   3. To nedokážu odhadnout.
   4. Ano, ve státní MŠ máte nárok na 40 dní dovolené. Její čerpání je převážně v letních měsících a na Vánoce. V průběhu školního roku to bývá často nežádoucí, ale záleží na domluvě v dané MŠ. Současně ne vždy má MŠ celé léto zavřeno. Někdy je to jen 3-4 týdny – a pak vám to na 40 dní nevychází.
   5. Platové hodnocení se neodvíjí podle dosaženého vzdělání – absolventi SŠ i VŠ mohou mít v MŠ stejný plat podle tabulky.

   Jana

 • Pavlína

  Dobrý den,
  studuji obor Speciální pedagogika na VŠ (Bc.). Dle zákona bych měla být tímto oborem kvalifikovaná na práci učitelky v mateřské škole. Nicméně přemýšlím, čím si rozšířit ještě obzory po VŠ a pojistit si tím, že budu moc v MŠ skutečně pracovat. Zajímal by mě Váš názor, jestli by pro mě bylo lepší jít studovat na rok střední školu předškolní a mimoškolní pedagogika či tříleté studium VOŠ? Znovu studovat tři roky se mi upřímně moc nechce. Nebo jestli by byly lepší nějaké kurzy?

   • Michaela

    Dobrý den,
    jdu si za Vámi pro radu:-) Mám vystudovanou Sociální pedagogiku Mgr. studium. Ráda bych pracovala v MŠ. Myslíte, že bude stačit získání odborné kvalifikace: učitel předškolního vzdělávání? Škola v Kroměříži nabízí jednotlivou zkoušku z pedagogiky. Jelikož, jsem se letos nedostala na dvouleté dálkové studium SŠ, zvažuji i tuto možnost:)

    • Jana Pernicová

     Dobrý den Míši,

     podmínka pro složení jednotlivé maturitní zkoušky zní:

     Vykonání jednotlivé zkoušky z pedagogiky znamená splnění kvalifikačního předpokladu pro výkon činnosti učitele MŠ / vychovatele pouze v zákonem stanovených případech – viz ustanovení § 6 odst. 1 písm. f) a § 16 odst. 1 písm. g) zákona č. 563/2004 Sb., o pedagogických pracovnících a o změně některých zákonů, ve znění pozdějších předpisů. Pro získání uvedené kvalifikace je důležité předchozí SŠ vzdělání v oboru učitelství pro mateřské školy, vychovatelství nebo výchovná a humanitární činnost. (viz: https://www.spgs-bce.cz/jednotliva-maturitni-zkouska)

     Vy máte mgr. studium Sociální pedagogiky. To zní nadějně 🙂 ale raději bych se zeptala přímo na škole v Kroměříži, zda tuto maturitní zkoušku můžete vykonat a získat tak kvalifikaci pro předškolní vzdělávání.

     Jana

 • Hanka

  Dobrý den, mám maturitu a chtěla bych se stát učitelkou MŠ. Stačily by tudíž dva roky. Zajímalo by mě, zda se skládají praktické zkoušky z tělocviku a výtvarné výchovy. Nevíte prosím?
  Děkuji

  • Jana Pernicová

   Dobrý den Hani,
   pokud myslíte přijímací zkoušky, pak to má každá škola jinak. Pokud máte na mysli maturitní zkoušku, tak tam si vybíráte jednu z výchov – Hv, Tv, Vv a ano je tam i praktická zkouška.
   Jana

 • Mirka

  Dobrý den,

  mám vystudované Učitelství AJ pro střední školy ( titul Mgr.), ale více by mne bavila práce v MŠ. Stačila by mne tato kvalifikace, nebo je nutné doplnit vzdělání přímo k předškolní pedagogice? Aktuálně učím na ZŠ, kde jim nevadilo, že mám kvalifikaci na střední školy. Není to tedy i na rozhodnutí ředitele/ky, koho příjme? Ve školách také bežně učí lidé, co nemají ani pedagogické vzdělání ( Ing. apod.). Děkuji za odpověď

  • Jana Pernicová

   Dobrý den,
   dle zákona potřebujete splnit kvalifikaci pro Učitele MŠ – tj. minimálně roční dálkové studium předškolní a mimoškolní pedagogiky a následně maturita. Je možné, že najdete MŠ, kde vás přijmou bez této kvalifikace. Může to být v případě, že vedení školky nenajde na volnou pozici kvalifikovanou osobu. Případně v nějaké soukromé školce se můžete domluvit jinak.
   Jana

   • Petra

    Dobrý den, mám aprobaci Mgr. Speciální pedagogika pro 2. st. Zš a český jazyk a literatura se zaměřením na vzdělávání. Mohla byste mi poradit, zda su mohu tzv. doplnit kvalifikaci pro učitelku v MŠ? Ráda bych i na CŽV na 1 rok např. Už opravdu nechci studovat další 3 roky, potřebuji do práce. Děkuji Vám a mějte se krásně:).

 • Martina

  Dobrý den, –
  studuji dálkově třetím rokem PŘEDŠKOLNÍ A MIMOŠKOLNÍ PEDAGOGIKU na vyšší odborné škole.
  Dva roky jsem pracovala ve speciální MŠ, ZŠ a Sš a byla mi velmi blízká.
  Ráda bych věděla, zda mohu pracovat v některé speciální školce, když nemám specku.
  Případně, je možné dodělat si pouze zkoušku nebo je nějaké zkrácené studium po DIS na jeden rok?
  Děkuji
  Martina

  • Jana Pernicová

   Dobrý den Marti,
   co se týká speciálních školek, tam vám moc neporadím… předpokládám, že vzdělání v oboru bude potřeba, ale bližší informace bohužel nemám.
   Jana

 • Eva

  Dobrý den,

  potřebovala bych poradit v oblasti studia mimoškolní a předškolní pedagogiky. Mám maturitu a absolutorium na Konzervatoři v Pardubicích a kurz AP. Chtěla bych vědět, zda je pro mne vhodná jednotlivá maturitní zkouška, či se raději zaměřit na studium mimoškolní a předškolní pedagogiky ve zkrácené formě. Nějak v této oblasti tápu. Jde mi o to abych mohla učit v mateřské škole.

  děkuji mnohokráte za odpověď Eva

 • Renáta

  Dobrý den,
  mám vystudovanou VŠ nepedagogického směru (Ing.). V rámci celoživotního vzdělávání mám vystudován obor Vychovatelství, a dále také obor Učitelství pro 2. stupeň ZŠ a SŠ. Pokud bych chtěla učit v MŠ, stačí mi dálkové studium předškolní a mimoškolní pedagogiky ve zkrácené verzi 1 rok nebo 2 roky?
  Děkuji.
  Renáta

 • Natálie

  Dobrý den, měla bych dotaz ohledně dodělání studia. Střední školu jsem studovala – Obchodní akademii – zaměření na ekonomiku a účetnictví. Hned po škole jsem se vydala na VOŠ – předškolní a mimoškolní pedagogika (titul DIS.) Po dodělání mého studia na VOŠ, bych měla zájem o dodělání si titulu BC.

  Nevíte kde se titul dá dodělat, abych nemusela studovat zase 3 roky znova?

  Děkuji za odpověď Natálie

 • Renata

  Dobrý den,

  mám vystudovanou VŠ, ale ekonomického směru. Po několika letech jsem zjistila, že mě práce v kanceláři nenaplňuje a vždycky jsem si přála pracovat v MŠ. Poradíte mi prosím nějaký kurz, popřípadě dálkové studium pro tuto práci na konkrétní škole/instituci?

  Kurzů je nabízeno hodně, ale stále nevím, který by byl vhodný pro práci v MŠ – učitelka MŠ.

  Mockrát děkuji za odpověď.

  Renata

  • Jana Pernicová

   Dobrý den Reni,

   pokud byste chtěla pracovat v dětské skupině, pak by vám stačil kurz chůvy. Pokud chcete pracovat ve státní MŠ, pak potřebujete minimálně maturitu z Předškolní a mimoškolní pedagogiky. Přehled škol nabízející dálkové studium najdete v ebooku v článku. Vybrat si můžete podle vašeho regionu, případně podle podmínek studia.

 • Markéta

  Dobrý den, narazila jsem na tuto stránku s dotazy a ráda bych se také na něco zeptala. Týká se to také předškolní pedagogiky. Mám vystudovanou TU v Liberci, titul Ing., v textilním oboru. Mám kurz asistenta pedagoga, kterého nyní vykonávám a ještě dostudované doplňující pedagogické studium pro 2.st.ZŠ. a SŠ. Ráda bych pracovala ve školce, prohlížela jsem již nabídky zkráceného studia. Zřejmě je nutné studovat minimálně 2 roky zkráceného studia na střední škole. Předem děkuji. Markéta

 • Markéta Grunerová

  Dobrý den Jani,
  ráda bych se Vás zeptala. Mám vystudovanou maturitu v jiném oboru než je předškolní a mimoškolní pedagogika. Ráda bych se stala učitelkou v MŠ. Ve vašem ebooku jsem našla školu v Boskovicích, která dělá kurz, který je zakončený jednotlivou maturitní zkouškou. Ptám se teda zda by mi kurz stačil, abych se mohla ucházet o místo učitelky MŠ.
  Děkuji za odpověď a přeji krásný zbytek den.

  • Jana Pernicová

   Dobrý den Marki, složení jednotlivé maturitní zkoušky má své podmínky. Musíte mít pedagogické vzdělání. Pokud nemáte, pak je jednou z cest studium střední pedagogické školy dálkově.

 • Eva

  Dobrý den,

  chci se zeptat.
  Příští rok bych ráda začala studovat předškolní/mimoškolní pedagogiku. Mám vystudovanou sociologii na Vš, titul Mgr. Druhý rok teď vedu Montessori kroužek. Jsem na mateřské s druhým prckem a ráda bych po ni – za další tři roky, pracovala s dětmi. Doporučila byste mi prosím? Ebook jsem procházela a vypadá to, že asi začít s bc. studiem? Děkuji moc!

  • Jana Pernicová

   Dobrý den Evi, to jste na tom podobně, jako jsem byla já 🙂 Také mám Mgr titul ze sociologie a pracovala jsem v Montessori školce 🙂 A k vašemu dotazu – to záleží na vás, zda zvolíte VŠ studium nebo střední pedagogickou školu dálkově. Pro kvalifikaci vám stačí maturita z předškolní a mimoškolní pedagogiky.

 • Petra

  Dobrý den,

  jak už tady v komentářích mnohokrát padlo, jsem také případ, který se bojí hry na hudební nástroj. Konkrétně bych chtěla nastoupit na jeden rok dálkového studia v Jihlavě. Mám vystudovaný Mgr. obor Pedagogika – psychologie. Takže bych měla splňovat podmínky. Jediné, co mě odrazuje je právě hudební nástroj. Nemám zkušenosti, talent ani vybavení. Mohla by jste mi přiblížit jak výuka tohoto předmětu v Jihlavě probíhá, jaké je zakončení předmětu. Nevadí, že nastoupím do druhého ročníku bez zkušeností. Neměla bych se první naučit základy? Nebo vše je zvládnutelné během školního roku? A pokud správně chápu, maturitní zkoušku mohu absolvovat z jiného předmětu (VV nebo TV).

  Děkuji za odpověď
  S přáním pěkného dne Petra

  • Jana Pernicová

   Dobrý den Peti, jediná cesta, jak zvádnout hru na hudební nástroj, je začít. Neexistují okliky nebo zkratky, prostě pořídit klávesy a trénovat. Základy vás ve škole naučí – základní aktordy, noty, to vše se dozvíte tam, pak je na vás, jak často budete doma hrát. Bonusem může být nějaká soukromá výuka, ale dá se to zvládnout i bez toho. V Jihlavě jsme hrály na klavír (doma na klávesy) a na flétnu. Dostaly (byly jsme tam samé ženy 🙂 ) jsme zpěvníky s notami a k průběžnému zkoušení jsme si měly natrénovat vybrané písničky. Většina z nás byly úplné začátečnice a při zkoušení se nám klepaly prsty (občas to na klavíru pěkně skřípalo 🙂 ), ale zvládly jsme to. Vyučující, kterou jsme měly, byla milá a vstřícná. Všeobecně všichni učitelé včetně pana ředitele byli milí a nápomocní. A ano, maturovat pak můžete z Vv nebo Tv, nemusíte z Hv.

 • Michaela

  Dobrý den, chtěla bych se zeptat. Mám vystudovaný obor VŠ – Bc. -Sociální pedagogika. Maturitu nemám z pedagogického oboru. 10 let pracuji jako asistent pedagoga v MŠ a nyní zvažuji práci učitelky MŠ. Do školy bych mohla jezdit pouze v době víkendu. Jediná škola, která umožňuje studium 1 rok je v Jihlavě, kde se studium uskutečňuje v týdnu. Nevíte ještě o nějaké škole na Moravě, na které by se dalo studovat 1 rok pouze o víkendech?

 • Katka

  Dobrý den. Prosím mám dotaz. Pracuji jako asistent pedagoga v MŠ mám VL a prvním rokem studuji SŠ předškolní a mimoškolní pedagogiky(mám to na 5 let). Mohu už být zaměstnána jako učitelka MŠ? Děkuji

  • Jana Pernicová

   Dobrý den Katy,

   v případě, že vedení školky nenajde na volnou pozici plně kvalifikovanou osobu, pak by pro vás šance byla. Případně můžete pro začátek zkusit soukromou školku či dětskou skupinu..

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *