Jak naučit děti uklízet
Téma dne

Jak naučit dítě poklízet v 5 krocích?

„Ukliď si v pokojíčku! Kolikrát ti to mám opakovat?” Taky je to jedna z vět, kterou často říkáte svým dětem? A řekněte mi, s jakým výsledkem u vás funguje?

 

Jako malá jsem to slýchávala hodně často. Neuměla jsem uklízet. Občas jsem se v těch věcech ztrácela, ale občas mi v nich bylo i dobře. Dokud to nepřekypělo v neúnosnou mez…

 

Jak tedy můžeme my dospělí naučit dítě uklízet? Přečtěte si 5 praktických rad a nezapomeňte mi pak napsat, jak vám to šlo 🙂

 

 

Praktické rady ověřené v praxi

TO JE RADA NAD ZLATO a tou by to taky mohlo začít i skončit 🙂 Zkuste na to myslet už při nákupu hraček.

 

A co dělat, když už jich má vaše dítě opravdu moc?

Doporučuji dvě věci:

  1. Ponechat dítěti dostupné ty aktuálně nejoblíbenější hračky a zbytek schovat do krabice. Můžete to samozřejmě podle potřeby dítěte obměňovat.
  2. Druhá možnost se týká postupného vyřazování věcí. Můžete taky zkusit zavést pravidlo – 1 nová hračka do pokojíčku = 1 stará hračka pryč.

Víte, co mi přijde nejhorší? Uklízet věci, u kterých nevím, kam patří. Většinou je sama šupnu rychle do nějaké krabice, hlavně aby nebyly na očích.

 

Inspirace z montessori

Zkuste se inspirovat montessori pedagogikou. V těchto školkách jsou otevřené police v úrovni očí dítěte (jednoduše proto, aby dítě hned vidělo, co kde má a samo na to dosáhlo).

A zde je pravidlo 1 věc = 1 místo. Nebo aspoň podobné věci na jednom místě. Třeba autíčka v jednom košíku, panenky v druhém.

Nemyslím tím, že budete chodit za dítětem a sbírat po něm hračky. Spíš mám namysli pomoct dítěti při počátečním umístění hraček. A zkuste dítě učit už od malička, že než si vezme jinou hračku, tu původní vrátí na své místo.

Argument, že se vám zdá uklizený pokojíček hezčí, nemusí u vašeho dítěte uspět. Jsou děti (a já byla jedním z nich), kterým je v určitém nepořádku dobře. Je to jejich svět, kousek jejich vlastního prostoru. Zkuste jim třeba vysvětlit, že když budou hračky na svém místě, lépe a rychleji je pak sami najdou při příští hře.

Tak jako ve všem. Dítě sleduje, co a jak děláte. Pokud máte sami problém s udržením pořádku ve věcech, těžko to můžete chtít po dítěti. Zároveň ale neznamená, že pokud milujete perfektně naklizený prostor, vaše dítě tuto lásku automaticky zdědí… 😉

 

 

Dvouleté děti rády uklízí

Hodně dětí má už v malém věku touhu pomáhat doma s úklidem. Tak se tomu prosím nebraňte a dopřejte svému prckovi, aby mohl vyskládat nádobí z myčky nebo si chvíli zajezdil s mopem, přestože mu jsou pouhé dva roky.

Vím, že byste to sami měli 1000 x rychleji, ale když od toho budete své dítě odhánět, je velmi (z vlastní zkušenosti VELMI) pravděpodobné, že až ho to budete chtít mermomocí naučit později, on už třeba nebude mít zájem… 😉

Našla jsem svoje poslání v práci s dětmi a pomáhám tento svět přiblížit dospělým, kteří už zapomněli, že byli kdysi taky dětmi. Baví mě to, naplňuje a otevírá mi to nové obzory. Miluji tvůrčí proces - s dětmi i na tomto webu www.skolka-online.cz.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *