Téma dne: narozeniny ve školce
Pro rodiče,  Téma dne

Jak oslavit narozeniny dětí v MŠ?

Vaše dítě bude mít brzy narozeniny a vy přemýšlíte, co všechno přinést do školky, aby proběhla ta správná školková oslava. Kamarádka z vedlejší školky vám básní, jak byla její dcera nadšená. Jiná vám tvrdí, že žádné oslavy se u nich ve školce nedělají. Třetí se dozvěděla, že někdo slavil narozeniny ve školce jen díky tomu, že měl její syn schovaný bonbónek v šatně.

 

A tak vám možná po rozhovoru s kamarádkami v hlavě víří tyto otázky:

  • Jsou bonbóny pro všechny děti tak akorát?
  • Nechci dávat dětem bonbóny a jiné sladkosti.
  • Musím chystat balíčky pro každé dítě?
  • Balíčky pro děti?! Jaké balíčky???
  • Bez dortu není oslava a čím větší, tím lepší.
  • Nevím jestli chce moje dítě slavit narozeniny ve školce.

 

V tomto článku se rodiče dozví, jak takovou školkovou oslavu domluvit a paní učitelky získají tipy na originální narozeninové oslavy.

 

RODIČE

Vaše spolupráce a komunikace se školkou je klíčová. Nebojte se zeptat na všechno, co vás zajímá. Nejen ohledně oslavy narozenin.  Předejdete tak zbytečným nejistotám, nedorozuměním a trápením. Věřím, že vás paní učitelka neodbyde a pokud vám v danou chvíli nebude moct odpovědět (protože jí ve třídě pobíhá 25 malých dětí), zeptejte se, kdy by bylo možné se s ní domluvit. Případně napište i email (kontakty na paní učitelky bývají na webu školky).

 

#1. Tip pro rodiče: Zeptejte se přímo paní učitelky

Já vím, úplně jednoduchá rada a přesto to spousta maminek (rodičů) neudělá. V hlavě pak dumají, jak vše přichystat, sbírají zkušenosti u svých kamarádek (což není primárně špatně, ale pokud mají dítě v jiné školce, můžou mít úplně jinou zkušenost).

 

PTEJTE SE:

Otázka: Jak jste zvyklí slavit narozeniny dětí ve školce?

Otázka: Co máme/můžeme přinést z domu?

Otázka: Co pro jistotu NEMÁME nosit vůbec?

Otázka: Má některé z dětí nějakou alergii?

 

Extra tip: Zeptejte se svého dítěte

Anooo. A prosím udělejte to. Možná očekáváme, že každé dítě touží po pozornosti, oslavě a dárcích, ale setkala jsem se už i s tím, že si dítě (většinou stydlivější, uzavřenější) nepřálo slavit narozeniny ve školce. A tohle přání je třeba respektovat.

 

#2. Tip pro rodiče: Nápady na občerstvení pro děti

Tohle je velké téma a je potřeba se předem domluvit s paní učitelkou. Především z důvodu možných ALERGIÍ dětí. Paní učitelka ví, které děti mají potravinovou alergii a může se zeptat přímo jejich rodičů, co za mlsání jejich dítě smí.

  • bonbóny, drobné sladkosti, čokoládky pro všechny děti – toto je taková klasika, ale pozor NE VŠECHNY RODIČE s tím mohou souhlasit – lepší variantou bude ovocná tyčinka, sušené ovoce, zdravější mlsání
  • ovoce a pouze ovoce 🙂
  • ovocný dort
  • ovocné špízy
  • spoustu inspirací najdete na pinterest.com

 

 

Extra tip: Handmade dort

Pokud to ve školce dovolí a žádné z dětí nemá alergii na potraviny, přineste „polotovary“, které si děti dotvoří samy. Co tím myslím? Například můžete upéct muffiny nebo dortový korpus a k tomu přinést pribináček a ovoce. Děti už si to naaranžují podle sebe.

Takto jsme tvořili můj narozeninový dort. Ano i paní učitelky mohou slavit 🙂

 

 

#3. Tip pro rodiče: Nejedlé dárečky

V některých MŠ nosí rodiče oslavence drobné dárečky pro všechny děti. Můžou to být malé balíčky například:

  • pastelky
  • nálepky
  • nafukovací balonky
  • bublifuky

V některých školkách je zvykem přinést drobnost pro každé dítě, někde rodiče chystají velké balíčky a jinde se tohle nedělá vůbec. Opět se zeptejte ve vaší školce, co je zvykem tam. Ale v každém případě není nutné připravovat 30 velkých balíčků. Podporujme radši děti v radosti z maličkostí a ze zážitků…

 

PANÍ UČITELKY

Vím, že máte týden co týden nabitý program různými tématy a často jedete závodním tempem. Ale zařadit narozeninovou oslavu je skvělá příležitost jak taky:

  • rozvíjet s dětmi sociální kontakty
  • učit se zvykům a narozeninovým gratulacím
  • vybočit z tématu a zažít nové zážitky
  • poznat vaše školkové děti zase trošku jinak

V rámci narozeninové oslavy ve školce můžete s dětmi rozvíjet všechny složky: výtvarnou (obrázková kniha), hudební (narozeninová písnička), pohybovou (malá diskotéka 🙂 ), sociální (slovní přání dětí, podání ruky, povídání o dětství).

 

#1. Tip pro paní učitelky: Společná obrázková kniha

Je to taková forma památníku vytvořená přímo ve školce. Děti to baví tvořit i dostávat. A maminky jsou pak většinou dojaté 🙂

Jak na to:

  • připravte si volné listy papíru A5 nebo A4
  • rozdejte je dětem, aby namalovaly jeden obrázek
  • vysvětlete dětem pro koho obrázek kreslí (a že si ho neberou domů)
  • obrázek si děti podepíší samy nebo s vaší pomocí
  • titulní stranu můžete vytvořit vy, ideálně z tvrdého papíru
  • pak stačí děrovačkou procvaknout a svázat provázkem

 

Obrázky je lepší přichystat o den dříve, abyste pak měli vše v klidu připravené na oslavu. Mluvím z vlastní zkušenosti 🙂 Občas jsme zapomněli a tvořili až ten den ráno. Na jednu stranu měly děti radost, že hned vidí výsledek, na druhou to byly trošku fofry 🙂

 

Extra tip pro menší děti

Zatímco předškoláci už většinou zvládnou nakreslit konkrétní obrázek, tříleté děti tvoří spíš abstrakci (ono to taky něco je, ale málokdy to jde poznat 🙂 ). Proto je efektivnější použít místo kreslených obrázků, obtisky ručiček. Na obrázku je dárek, který jsme tvořili s 2-3 letými dětmi a bavilo je to mooooc.

Otisky dětských ruček pro Kubíčka

 

#2. Narozeninová židlička a korunka

Trošku jako trůn pro krále či královnu 🙂 V jedné školce jsme měli barevně natřenou židličku a oslavenec na ní seděl, když mu děti přály. Může mít na hlavě taky papírovou korunku. Pozor ale: některé děti tento pocit výjimečnosti milují a svůj den si užívají, jiné o takovou pozornost nestojí a stačí jim, když jim zazpíváte písničku (na přání:))

 

Extra tip: Malá diskotéka bez vypadávání

Děti obvykle milují písničky a rády se projevují pohybem. Asi všichni známe klasickou hru, kdy se tancuje okolo židlí, pak se hudba vypne a všichni si musí posedat. Židličky ubývají a děti vypadávají ze hry. Zkuste to ale otočit. Židličky budou ubývat, ale děti nebudou vypadávat. Mohou si sednou dva, tři, čtyři… na jednu židličku. Mám to osobně vyzkoušeno s dětmi ve školce i na svatbě s dospěláky. Ledy se lámou a smích nekončí… stojí to za to! 🙂

 

#3. Fotky dítěte

To nejlepší nakonec. Domluvte se s rodiči, aby přinesli fotky dítěte od miminka až po současnost. Nemusí to být žádné profi fotky. Naopak. Klidně jen momentky vytisknuté na obyčejném papíře. Důležité je, aby tam bylo dítě zachycené v různém věku.

Fotky můžete naskládat na zem, pokud sedíte všichni v kruhu a postupně si povídat o jednotlivých obdobích. Např. „Tady je Adámek miminko. Co dělá/umí malé miminko? Tady už je větší a má jeden rok. Tehdy už asi uměl…“

 

Jak vyjádřit uplynutí roku?

V Montessori třídě jsme to dělali tak, že oslavenec držel v ruce glóbus (jako Zemi) a obešel děti dokola. Vrátil se na své místo a na papírové sluníčko si připnul jeden kolíček (jeden rok). U toho jsme zpívali (nebo říkali): „Jedenkrát oběhla Země Slunce a Adámkovi už je jeden rok.“ Takto jsme pokračovali až do současného věku oslavence. Ten pak měl na sluníčku tolik kolíčků, kolik měl roků.

 

Jak pracovat s fotkami?

O každém období si můžete povídat. Ptát se, co dítě umí teď. Co mu jde, co dělá rádo. Zapojte všechny děti. Ptejte se, kolik jim je let, jestli už taky umí… běhat, mluvit, jezdit na kole, plavat atd.

Můžete si taky povídat o tom, co je na fotce. Co tam kdo vidí? Oslavenec může přiblížit situaci (pokud si to pamatuje :)), ve které je zachycen – např. jeho první kolo, sourozenec, prázdniny u moře…

 

Na pořadí záleží

Tato aktivita je taková klidnější, plná sdílení, povídání, prohlížení fotek.  Přátelskou atmosféru můžete vykouzlit i společným zpěvem písniček, předáním dárečku, gratulacemi. A nakonec už to zmíněné minidisco s židličkami. Doporučuji ho zařadit právě na závěr, kdy už děti potřebují vystřídat klidnou aktivitu za pohybovou. Uvidíte, že budou nadšené.

 

Extra tip nakonec: Zapište si narozeninová přání

Co by to bylo za narozeniny bez blahopřání? Byla jsem u mnoha takových dětských přáníček a některá stojí za to si zapsat. Když mi mí předškoláci přáli k narozeninám, byla jsem dojatá. Přečtěte si, co mi přáli:

  • Až budete stará, abyste nikdy neumřela
  • Ať máte doma hodně zvířátek
  • Ať máte brzo miminko
  • Abyste chodila pořád jenom do školky
  • Abyste měla hodně kamarádů a kamarádek
  • Abyste nebyla nikdy nemocná
  • Až vám bude 90, abyste byla pořád zdravá
  • Abyste měla ve škole hodnou paní učitelku 🙂

 

Přeji vám úžasnou narozeninovou oslavu, veselé zážitky, radost, sdílení a pohodu. A nezapomeňte: My tvoříme dětem jejich vzpomínky na dětství a na školku. Tak ať patří mezi ty krásné a nezapomenutelné…

 

P.S. Sdílejte své tipy, jak slavíte narozeniny u vás ve školce. Budu se těšit tady v komentářích nebo na emailu jana@skolka-online.cz

Našla jsem svoje poslání v práci s dětmi a pomáhám tento svět přiblížit dospělým, kteří už zapomněli, že byli kdysi taky dětmi. Baví mě to, naplňuje a otevírá mi to nové obzory. Miluji tvůrčí proces - s dětmi i na tomto webu www.skolka-online.cz.

2 Comments

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *