Vánoční téma pro děti
Otázky dětí

Ježíšek neexistuje?

Je to už rok, co za mnou ve školce přišla malá Sofinka s vyděšeným výrazem ve tváři. Něco se stalo, něco jí někdo řekl nebo udělal, co se jí nelíbilo. Co ji úplně šokovalo.

Podívala se na mě a s velkým rozhořčením mi říká: „Paní učitelko, Jasmínka říkala, že Ježíšek neexistuje. Je to PRAVDA?” Její oči byly plné zmatku, zklamání a zároveň naděje, že jí řeknu, že se Jasmínka plete.

 

Časy se mění

Období, kdy jsme jako malé děti bezmezně věřily skoro všemu, co nám řekli rodiče, je pryč. Věřila jsem na Ježíška stejně jako na to, že můj taťka umí v ruce nechat zmizet malinkatou bábušku 🙂 Chtěla jsem vědět, jak to dělá, ale nepřišla jsem na to. Tehdy, dnes už to vím, ale nechám vás při tom, že je můj taťka kouzelník 🙂

A stejně tak jsem nechápala, jak dokáže Ježíšek rozdat tolik dárků.

Ale ta trocha tajemství a záhad se mi zároveň líbila. A neměnila bych. Rodičům jsem tyhle „lži“ nikdy neměla za zlé a naopak ráda vzpomínám na ty „zázraky“.

 

Montessori přístup

 

Říkejte dětem pravdu a ukazujte jim svět takový, jaký je.

 

Protože děti chtějí znát pravdu. Nechtějí, aby si z nich dospělí utahovali. Chtějí vše objevovat a vědět, jak věci fungují.

 

Říct či neříct

Položila jsem loni tuto otázku v jedné Montessori skupině a pod příspěvkem se rozjela nevídaná diskuze.

 

„Samozřejmě, že dětem řeknu pravdu. Nechci jim plést hlavu.”

„Patří to k české tradici, chci jim ponechat to magické kouzlo Vánoc.”

„Byla jsem naštvaná, když jsem zjistila, jak to je, takže toto svým dětem neudělám.”

„Vánoce a Ježíšek k sobě prostě patří.”

 

V podstatě se diskutující rozdělili do dvou táborů. Jedni jsou pro, druzí proti. Každý má svoje přesvědčení, které vychází z vlastních zkušeností. Ti, kdo byli zklamaní, říkají dětem pravdu. Ti, kteří si užívali to kouzelné magično, předávají tradici dál.

 

Kde je pravda a co je správně?

Kdybych měla podpořit jen jednu stranu, mohlo by se stát (a určitě by se stalo), že se na mě vrhne ta druhá skupina s protiargumenty. Jeden názor nemusí přece vyhovovat všem.

 

Je to jako bychom například nutili ranní ptáčata ponocovat a sovy hnali do postele se slepicemi.

 

Chápejte, nikdo nebude spokojený.

 

Doma si to uděláte, jak chcete

Jak ale reagovat ve školce? Přesněji řečeno v Montessori školce, kde polovina rodičů razí názor „říkat pravdu”, ale druhá se přiklání k tradičnímu pojetí a rozhodně by si nepřáli, aby nějaká paní učitelka sebrala jejich dítěti iluzi o Ježíškovi.

 

„Milá Sofinko, někdo na Ježíška věří a někdo nevěří. Záleží na tobě, jak to cítíš ty.”

„A vy paní učitelko věříte?”

„Já ano.”

 

Usmála se. Zřejmě se jí ulevilo. Kousek od nás byla i Jasmínka. Slyšela nás. A já v jejích očích viděla, že na malý moment o svém tvrzení zapochybovala… A nebo se pletu a začala pochybovat o mně 🙂 Nevadí. To je moje odpověď. Jaká by byla ta vaše?

 

P.S. Až v dospělosti jsem zjistila, že je v některých rodinách tradicí, že vánoční stromeček přináší Ježíšek. U nás zase bylo zvykem zdobit stromek na Štědrý den ráno za doprovodu pohádek a ujídání cukroví…

Našla jsem svoje poslání v práci s dětmi a pomáhám tento svět přiblížit dospělým, kteří už zapomněli, že byli kdysi taky dětmi. Baví mě to, naplňuje a otevírá mi to nové obzory. Miluji tvůrčí proces - s dětmi i na tomto webu www.skolka-online.cz.

4 Comments

 • Karolína

  Milá paní učitelko,
  Vaše odpověď mi připadá prostě perfektní. Dýchla z ní na mě stejná atmosféra jako z textů Roberta Fulghuma (trochu návrat do dětství, vykouzlený lehký úsměv na tváři, trochu dojemné, trochu nostalgické…). Sama bych odpověděla asi podobně – Ježíška jsem sice nikdy neviděla, ale dodnes mu každý rok píšu dopis (vlastně teď už spíš email 🙂 ) a své přání pak pod stromečkem najdu.
  Váš web jsem objevila teprve dnes, ale určitě tu nejsem naposledy. Píšete krásné články, velice lidsky a mile. Děkuji za ně, jen tak dál! 🙂

  • Jana Pernicová

   Milá Káji,
   nemám slov. To by se asi panu Fulghumovi nestalo, ten má originální odpověď na všechno 🙂 Můj oblíbený spisovatel… Kdysi jsem si říkala „být tak ženskou verzí Roberta Fulghuma, psát laskavě a přitom umět vystihnout tu pointu…“ Mockrát Vám děkuji za Váš komentář, neskutečně mě potěšil. Jsem moc ráda, že jste si zachovala psaní dopisů pro Ježíška, je to krásný rituál a mám radost s Vámi, že se Vám Vaše přání plní…

 • Lenka

  Milá paní Jano,

  tento postoj se mi velmi líbí. Jak jednoduché :-). Sama jsem toto řešila se svými dětmi a nyní učím ve školce, tak se mi snadno může stát, že tuto otázku dostanu… Protože jsem křesťanka, má tato otázka pro mě větší sílu i proto, že zkrátka věřím v Ježíše. A mám zkušenost, že byly roky, kdy dárky pod stromečkem pro naše děti byly zkrátka zázrakem :-). Proto jsem našim dětem řekla, když se samy začaly ptát, že věřím tomu, že Ježíšek zařídí, aby se dárky k dětem dostaly. A že to dělá pomocí druhých lidí. Kouzlo Vánoc tím nabralo jiné hloubky :-).

  • Jana Pernicová

   Leni, moc děkuji za Váš komentář a za Vaše krásné sdílení 🙂 To jste napsala tak hezky! S Vaším dovolením si zapamatuji větu, že věřím, že „Ježíšek zařídí, aby se dárky k dětem dostaly pomocí druhých lidí“. To je opravdu nádherná myšlenka… ať už jsme věřící nebo ne…

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *