Akce pro školky
Originální projekty,  Rozhovory

[Rozhovor] Marika Koňařová: Vše v našem světě je krásné umění

Aničko, čím chceš být, až budeš velká? Doktorkou. Odpoví Anička. Dobře a co ty, Mariko? Marika se usměje a povídá: „Já budu kreslit do písku…” Ale to přece nejde, to není povolání. Namítne učitelka. Holčička se naštěstí nedá zastavit a po 20 letech se opravdu živí kresbou do písku jako písečná animátorka.

 

Marika Koňařová

 

Možná, že tak nějak by mohl začít příběh Mariky Koňařové.

 

Přečtěte si inspirativní rozhovor s Marikou Koňařovou, podívejte se, jaká byla její cesta k umění a možná časem i VY zjistíte, že překážky existují jen v hlavě a že pokud si za něčím jdete, DOKÁŽETE TO, přestože vám druzí tvrdili, že to nejde… 🙂

 

1. Jaká byla Vaše cesta k profesi písečné animátorky? (Dá-li se to tak nazvat.)

„Cesta k této profesi byla trnitá, protože jsem již od základní školy toužila po profesi výtvarného umělce, ale nedařilo se mi si tento sen prosadit před rodiči, kteří samozřejmě chtěli, abych studovala něco „pořádného“ a také jsem se na vysněné umělecké školy nedostala a to ani při přechodu na Vysokou školu.

Ale ve čtvrtém ročníku na Univerzitě Tomáše Bati ve Zlíně jsem uviděla reportáž v televizi o Písečné animaci a tato výtvarná technika mě natolik zaujala, že jsem se rozhodla, že ji budu také dělat. Svou kariéru jsem odstartovala přihlášením do soutěže Česko Slovensko má talent, kde jsem se dostala do semifinále.”

 

2. Kde jste se naučila kreslit do písku?

„Kresbu do písku jsem se naučila sama doma, tradiční metodou pokus-omyl, ale dá se říci, že se učím stále, protože jde o opravdu náročnou techniku, která vyžaduje silné soustředění, trpělivost a velkou představivost.”

 

Vše v našem světě je krásné umění a já se ho snažím vnímat a překreslit aspoň na chvíli do zrnek písku a ukázat světu mýma očima.

 

3. Co Vás nejvíce inspiruje při tvoření?

„Při tvorbě se inspiruji z vlastních zkušeností a životních příběhů, které vidím kolem sebe. Hlavně ráda tvořím o tak běžných, ale zato nejdůležitějších tématech, jako je láska, rodina, krása přírody a radost ze života.

 

4. Děláte programy i pro děti do školky. Jaké jsou jejich reakce na Vaši práci?

„Reakce dětí i dospělých ve školkách a školách jsou pro mě nabíjející, protože jsou většinou pozitivní a příjemné. Moje vystoupení děti rozesměje, udivuje a dospělé příjemně naladí a zrelaxuje. A to je důvod, proč tak velmi ráda s tímto vystoupením přijedu kamkoliv, kde si mě pozvou :).”

[box background=#cfa87c]Pozvěte si Mariku do školky nebo školy. Konkrétní nabídku najdete zde.

Pokud se chystáte na svatbu (a nemusí být nutně vaše vlastní), mrkněte sem, co pro vás Marika umí vytvořit.[/box]

 

5. Improvizujete někdy nebo máte vždy vše předem připravené?

„Většinou si všechna vystoupení dopředu připravuji, protože Písečná animace je dokreslena hudbou a je potřeba, aby vše vyšlo, někdy i přesně na vteřinu a to chce předem natrénovat. Ale občas se stane, že musím improvizovat a to mě velmi baví, mou tvořivost to více rozvíjí a proto, když je na to vhodná příležitost, nebráním se tomu.”

 

6. Vaše tvoření probíhá živě, míváte trému?

„Trému před vystoupením mám vždy, ale takovou tu „zdravou“, která dokáže vytříbit všechny moje smysly na 100% a když si pak stoupnu ke kreslícímu stolu a začne hrát hudba, nevnímám už nic jiného než jen světlo a písek pod mýma rukama.”

 

 

7. Žijete uměním i v soukromí nebo si od něj potřebujete odpočinout?

„Celý můj život je umění, to je to, co jsem dostala do vínku, ale kromě výtvarna silně prožívám i další umění jako je hudba, tanec, divadlo a jiné. Rozněžním se nad každým západem slunce, když spatřím krásnou květinu, nebo když si prohlížím malé děťátko. Vše v našem světě je krásné umění a já se ho snažím vnímat a překreslit aspoň na chvíli do zrnek písku a ukázat světu mýma očima.”

 

Děkuji Marice za inspirativní rozhovor. Přeji vám všem, aby bylo vaše povolání splněným snem tak jako pro Mariku i pro mě. Protože ať děláte písečné animace, učíte ve školce nebo se živíte něčím jiným, důležité je, aby vás to bavilo! Její tvorbu si můžete prohlédnout a objednat na webu níže.

Kontakt Marika Koňařová

Našla jsem svoje poslání v práci s dětmi a pomáhám tento svět přiblížit dospělým, kteří už zapomněli, že byli kdysi taky dětmi. Baví mě to, naplňuje a otevírá mi to nové obzory. Miluji tvůrčí proces - s dětmi i na tomto webu www.skolka-online.cz.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *